Lídrem jihomoravské KDU-ČSL je bučovický starosta Horák

  • Foto

    KDU-ČSL (archiv)

Lídrem jihomoravské KDU-ČSL v letošních sněmovních volbách bude starosta Bučovic na Vyškovsku Jiří Horák. Na společné kandidátce s ODS a TOP 09 by měl být na druhém místě za předsedou ODS Petrem Fialou. KDU-ČSL dnes první pětku kandidátů na jihu Moravy představila na on-line tiskové konferenci. ODS, KDU-ČSL a TOP 09 budou po celé zemi kandidovat v koalici nazvané Spolu.

Na dalších místech společné kandidátky bude z KDU-ČSL na páté pozici ředitel hodonínské nemocnice Antonín Tesařík, na sedmém místě starosta Těšan na Brněnsku Miroslav Zborovský, na desátém místě radní městské části Brno-střed Marie Jílková a na 13. místě starosta Kotvrdovic na Blanensku Jindřich Kocour.

Šestatřicetiletý Horák byl více než šest let bučovickým místostarostou, nyní je přes čtyři roky starostou, druhé volební období je také zastupitelem Jihomoravského kraje. Na celostátní úrovni se chce zaměřit na problémy, se kterými se podle jeho slov setkává téměř každodenně, ať už jako starosta či na jiné úrovni.

"Více než deset let se v Bučovicích snažíme o obchvat. Za tu dobu, co tuto problematiku řeším, jsem si uvědomil, že koordinace přípravy těchto staveb v naší republice je naprosto tristní," uvedl Horák. Zmínil například i špatný stav silnic či tematiku nákladní dopravy, která dostatečně nevyužívá železnici. Další oblastí, které by se chtěl na celostátní úrovni věnovat, je bydlení a jeho dostupnost.

Tesařík uvedl, že jeho nosnými tématy je oblast zdravotnictví a oblast dopravy. "Za naprosto nezbytné považuji rozvíjet dostupnost a kvalitu zdravotní péče, zejména v regionálním zdravotnictví. Stát, odborné společnosti, regionální poskytovatelé a zdravotní pojišťovny by měli hledat shodu na základní strategii," uvedl Tesařík.

Fotogalerie: 
Zdroj: 
čtk