Klasická situace – blížíte se k autu, spěcháte a ke všemu za stěračem lísteček. Už tušíte, že nejspíš špatně parkujete a přestupek nejen, že bude něco stát, ale zabere také hodně času. To se v má změnit. Brněnští strážníci zavádějí nový způsob, jak řidičům umožnit platbu za porušení dopravních předpisů bez nezbytné návštěvy u přepážky. Přestupcům tím ušetří čas a sobě administrativu. Od pátku 1. března proto téměř zmizí z ulic dobře známé lístečky vkládané za stěrače. Zpravodajský portál BRŇAN o tom informoval mluvčí brněnských strážníků Jakub Ghanem.

„Přelomovou změnu umožní spolupráce s brněnským magistrátem. Zákon výslovně vyžaduje, aby při ukládání pokuty dotyčný souhlasil mimo jiné s právní kvalifikací a konkrétní částkou. Na městskou policii se proto doteď musel každý dostavit osobně, protože tento postup nebyl možný bez spolehlivého ověření totožnosti. Nově se většina dopravních přestupků, u kterých strážníci přímo nezastihnou řidiče, postoupí magistrátnímu odboru přestupků v dopravě a ten využije institutu objektivní odpovědnosti provozovatele vozidla,“ uvedl Ghanem.

Místo lístečku za stěračem pak hříšník nalezne v datové nebo poštovní schránce výzvu od města Brna k uhrazení takzvané určené částky

Nejedná se tedy podle zákonné terminologie o pokutu, a platbu je možné jednoduše poukázat například z internetového nebo mobilního bankovnictví.

Cesty přes půl republiky budou také minulostí

„Pro veřejnost je to usnadnění a významný krok k uživatelskému komfortu. Mobilita je navíc v dnešní době vysoká a často se nám ozývali lidé ze vzdálených měst poté, co v Brně špatně zaparkovali a nestihli případ dořešit na služebně. Projednání pro ně znamenalo cestu z druhého konce republiky,“ uvádí jeden z běžných případů ředitel Městské policie Brno Luboš Oprchal.

Provozovatel samozřejmě nepřichází o svou zákonnou možnost nahlásit, kdo v době spáchání přestupku vozidlo řídil

Hlídky městské policie už nebudou muset vypisovat lístečky, které v nepříznivém počasí často rozmáčel déšť nebo sníh. Sníží se také administrativa spojená s dodatečným projednáváním přestupků. Pokud však strážníci zastihnou řidiče přímo u vozidla, vyřeší s ním v souladu se zákonem přestupkové jednání stejně jako doposud.

Jedinou výjimkou, kdy se při nesprávném parkování budou papírová upozornění vyplňovat i nadále, jsou zábory veřejného prostranství vozidlem. Jejich projednání je totiž v kompetenci městských částí, nikoliv města Brna. Tvoří však jen nepatrný zlomek všech dopravních přestupků, přibližně okolo čtyř procent.

Bezhotovostní platby jsou běžné, strážníci disponují platebními terminály

Městská policie Brno je současným platebním metodám dlouhodobě nakloněná. V dnešní době koluje v ulicích mezi jejími hlídkami okolo pětadvaceti platebních terminálů. Další jsou veřejnosti k dispozici ve vybraných objektech, například v útulku pro opuštěná zvířata.