Loňská slabá úroda hroznů a propad zisku výrobců vína se na Znojemsku snad letos nebude opakovat
 
													Foto:
ilu, vicom-vino.cz
Výnosy jednoho z největších tuzemských výrobců vína loni klesly o 15,166 milionu korun na 315,119 milionu korun. Zpráva zahrnuje výsledky samotného Znovínu i jeho čtyř dceřiných společností Vinice Hustopeče, Vinice Znovín, Vinice Weinperky a Vinice Šatov.
Samotný Znovín loni snížil zisk o 4,4 milionu, zejména kvůli změnám v portfoliu výrobků, větší podíl na poklesu zisku tak mají dceřiné firmy. "Pokles zisku u vinic způsobilo katastrofální sucho, které na Znojemsku způsobilo nízké hektarové výnosy a tím pádem vyšší náklady," uvedl generální ředitel Znovínu Znojmo Pavel Vajčner.
I když je na přesnější odhady výnosů z vinohradů ještě brzy, počasí letos vinařům přeje. "Už od dubna je nadprůměrně teplo, ale zároveň spadly i nějaké srážky a dodaly vinohradům potřebnou vláhu," dodal Vajčner.
V letošním roce plánuje Znovín vyrobit více růžového vína, pokračovat bude i v oblíbených značkách Lacerta viridis (ještěrka zelená), Alcedo atthis (ledňáček říční) i s řadou Terroir Club. Právě tímto směrem se v poslední době upírá větší zájem konzumentů. "Ledňáčci i ještěrky jsou cenově mírně nadprůměrné, ale stále jsou pro zákazníky cenově přijatelné. Je vidět, že stále více lidí si chce vychutnat kvalitní víno, což je i důvod proč upouštíme od nejlevnějšího segmentu," uvedl generální ředitel.
Znovín loni zrušil litrové lahve a ukončil také výrobu nejlevnějšího segmentu v lahvích o objemu 0,75 litru.
Prostřednictvím dceřiných firem hospodaří Znovín na více než 500 hektarech vinic a je tak z více než 70 procent soběstačný.
První dvě dceřiné firmy koupil v roce 2011, další přidal v roce 2013 a 2016. V minulém roce pracovalo ve všech pěti firmách průměrně 127 zaměstnanců.
NEJČTENĚJŠÍ
Exkluzivně pro Brňana
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
 
													 
													 
													 
													- Na brněnském festivalu v roce 2026 zazní kompletní…
- Ornitologové v ČR evidovali 34 párů orlů královský…
- NSS přirovnal kampaň SPD k propagandě totalitních …
- Růst rostlin ovlivňují těkavé látky, které produku…
- Adventní trhy začnou v Brně 14. listopadu, novinko…
- Veletrh Kniha Brno láká na setkání s českými i zah…
- Pečují o hroby s úctou. Brněnská firma nabízí pomo…
- V Brně začne v sobotu dvouletá úplná uzavírka Fryč…
- Psi na Stránské skále v Brně potrhali další ovce, …
- Náměstí Svobody v Brně letos v adventu ozdobí osmd…
Přinášíme vám aktuální události z Brna a okolí. Přehledné zpravodajství, krimi, sport, kulturu a veřejné dění v Brně – denně pro vás vybíráme ty nejdůležitější zprávy z našeho města. Chybí vám tu něco? Napište nám.
