Toto téma včera opětovně projednali radní na svém mimořádném zasedání a schválili seznam doporučení, která byla odeslána zřizovatelům a vedením mateřských škol.
„Městské mateřské školy mohou opětovně zahájit provoz po ukončení nouzového stavu. Záleží to na dohodě ředitele se zřizovatelem a možnostech škol dodržet požadovaná hygienická nařízení. Na základě metodiky Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy jsme sepsali seznam doporučení, která by měli ředitelé a ředitelky mateřských škol zohlednit,“ uvedl Jaroslav Suchý, radní pro oblast školství.
Ne všechny mateřské školy otevřou od 18. května 2020. Záleží to na projednání ředitele se zřizovatelem a možnostech škol dodržet požadovaná hygienická nařízení. Školky budou o termínu otevření rodiče informovat.
„Město Brno také školským zařízením pomůže a nakoupí jim teploměry, roušky a rukavice,“ doplnil Jaroslav Suchý.
Město Brno, především prostřednictvím jednotlivých městských částí, zřizuje 137 mateřských škol. Ty navštěvuje 11,5 tisíce dětí.
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy vydalo metodiku hygienických standardů, kterou by měly školky dodržovat. Najdete ji zde: http://www.msmt.cz/ministerstvo-skolstvi-pripravilo-manualy-pro-vsechny-typy .
Soukromé mateřské školy mohou fungovat od 20. dubna 2020. Otevření je také na jejich rozhodnutí.
Doporučení statutárního města Brna ke znovuotevření mateřských škol zřizovaných městem Brnem
a jeho městskými částmi
1. Detailně se seznámit s metodikou MŠMT „Provoz mateřských škol v období do konce školního roku 2019/2020“ vydanou dne 30. 4. 2020 a připravit její aplikaci na podmínky vlastní MŠ.
2. Provést průzkum zájmu rodičů o termín otevření MŠ a současně poskytnout rodičům informace o rizikových skupinách, zaslat vzor čestného prohlášení a stanovit termín zpětné vazby pro vyjádření rodičů – bezodkladně.
3. Neprodleně navrhnout setkání se zřizovatelem a mít pro toto setkání vyhodnocena stanoviska rodičů a vzdělávací podmínky školy – personální i organizační.
4. Pokud se bude otvírat MŠ v jiném termínu než 18. 5. 2020 (konec nouzového stavu – pozbytím platnosti Nařízení RMB č. 5/2020 ve znění nařízení č. 6/2020), je třeba mít vyjádření zřizovatele, že bylo projednáno přerušení provozu mateřské školy, a to v souladu s vyhláškou o předškolním vzdělávání č. 14/2005 Sb. v platném znění.
5. Provést úpravu organizační části školního řádu (vytvořit dodatek, se kterým budou prokazatelně seznámeni rodiče).
• Eliminovat vstup dospělých osob přivádějících děti do prostor MŠ (pokud je to možné, např. využít i možnosti zkrácení délky provozu MŠ).
• Promyslet organizaci chodu MŠ včetně stravování (podávání stravy, aby děti neseděly v bezprostřední blízkosti, možnost postupného stravování ve skupinách apod.).
• Promyslet organizaci odpoledního odpočinku s využitím všech volných prostor.
• Promyslet organizaci vydávání dětí po obědě i po odpoledním odpočinku.
6. Zabezpečit potřebné dezinfekční a ochranné pomůcky pro zaměstnance ve spolupráci se zřizovatelem.
Doporučujeme zveřejnit všeobecné informace i na webových stránkách školy podle nastavených podmínek každé MŠ, například:
• Pro všechny osoby přicházející před budovu školy platí povinnost zakrytí úst, nosu a dodržování odstupu 2 metry.
• Děti si přebírá pedagog MŠ před vstupem po změření tělesné teploty.
• Minimalizuje se shromažďování osob před MŠ.
• Zákonní zástupci nebo jiné cizí osoby nebudou vstupovat do budovy MŠ.
• Děti si neprodleně po přezutí a převlečení musí důkladně (20 až 30 sekund) umýt ruce vodou a tekutým mýdlem.
• Dodržují se hygienické podmínky při úklidu, umývání a dezinfekci povrchů.
• Používají se ochranné pomůcky, např. u výdeje jídla, u likvidace odpadů, při dopomoci s osobní hygienou dětí.
• Dodržuje se dostatečné větrání třídy.
• Je uzpůsobena forma vzdělávacích činností: prioritu mají individuální činnosti, organizace aktivit směřujících k delšímu pobytu ve venkovních prostorách.
• Děti a pedagogičtí pracovníci MŠ roušky v prostorách školy nosit nemusí.