Bývalý ředitel stavební firmy OHL ŽS vlastní Zbrojovku už osm let. Když klub převzal, fanoušci doufali, že ho přivede zpět na fotbalové výsluní. Brněnský tým však letos opět sestoupil do 2. ligy a v zákulisí se už na jaře šuškalo, že by do Zbrojovky vstoupil právě majitel Viktorie Plzeň. Bartoněk na klubovém webu nyní potvrdil, že by nového partnera rád přivedl nejpozději do konce podzimu.

„Už delší dobu konzultuji věci, spojené s fotbalovou problematikou, s Adolfem Šádkem, kterého považuji za zkušeného fotbalového odborníka. Stejně tak je pravdou, že obdržel nabídku na bližší spolupráci se Zbrojovkou, čemuž v současné době brání jeho povinnosti v klubu FC Viktoria Plzeň. Tuto spolupráci si dovedu představit, ale chápu, že dojít ke konečnému rozhodnutí je pro něj komplikovaná a velice složitá cesta,“ uvedl Bartoněk.

Ten zvažuje postupný prodej klubu, aby svého následníka připravil na všechno, co s řízením Zbrojovky souvisí. „Kromě toho, že jsem majitelem Zbrojovky, tak jsem i její obrovský fanoušek, který má ke klubu i k Brnu silný vztah. Nemůžu a vlastně ani nechci klub prodat jedním podpisem a zpřetrhat veškeré vazby. Chci Zbrojovce nadále pomáhat nejlépe, jak jen umím,“ sdělil majitel Zbrojovky.

A připomenul sezónu 2012/2013, kdy se brněnský tým po angažování sportovního manažera Zdeňka Kudely vrátil do první ligy a skončil třináctý. Další sezonu ale nešťastně zahájil kouč Grmela, jehož nahradil Václav Kotal.

„Musím se přiznat, že většinu zásadních rozhodnutí jsem dělal sám nebo po poradě s mými nejbližšími. Zpětně vím, že jednání o prodloužení smlouvy trenéra Kotala jsem nevedl pragmaticky a s čistou hlavou. Dal jsem na rady brněnského fotbalového prostředí a angažoval trenéra Habance. S odstupem času vím, že to byla systémová chyba,“ litoval chybných kroků Bartoněk.

Po dvouleté druholigové anabázi se klub opět vydrápal do 1.ligy, kde ale vydržel jen rok. „Situace je nepříjemná. Brno je druhé největší město a nejvyšší soutěž by měla být samozřejmostí. Podmínky v klubu jsou prvoligové, rozpočtově patříme do horní půlky tabulky. Zbrojovka potřebuje nový impulz. Chceme ji dostat hned v příští sezoně zpět mezi elitu,“ nastínil plány Bartoněk.

Za tímto účelem byl sportovnímu manažerovi a hlavnímu trenérovi stanoven rámec zásahů do hráčského kádru. „Po skončení sezóny jsme byli nuceni si vyhodnotit úroveň kádru. Z tohoto titulu dojde v letní přestávce k potřebným změnám, aby se cíl okamžitého návratu do nejvyšší soutěže podařilo naplnit. O těchto změnách budeme informovat v momentě, kdy budou definitivně dotaženy,“ řekl sportovní manažer Zbrojovky Tomáš Požár.