fbpx
30. 03. 2023 Dnes má svátek Arnošt

Manželka dvakrát zachráněného muže poděkovala zachráncům

Muž, který v krátké době po sobě prodělal dva infarkty, měl štěstí. Pokaždé byl na blízku člověk, který jej správně resiscutoval a také AED - Automatizovaný externí defibrilátor.
1-165

Foto:

ZZS JMK

Loni v létě, když byl pan Petr v práci, ztratil najednou vědomí a došlo u něj k zástavě oběhu. Stalo se to v jihomoravských Bořeticích, kolega pana Petra zavolal tísňovou linku 155 a spustil tak záchranný řetězec činností, které navazovaly jedna na druhou. Aktivací systému AED (automatizovaný externí defibrilátor) došlo k vyrozumění tzv. first responderů, dobrovolných hasičů z Kobylí. Jeden z jejich členů, pan Radomír Újezdský byl na místě dříve, protože se nacházel nedaleko. Společně s kolegou pana Petra pak prováděl masáž srdce, za chvíli dorazili dobrovolní hasiči s automatizovaným externím defibrilátorem, který postupně podal dva výboje. Následně se ve spolupráci s lékařskou posádkou ZZS podařilo muže zachránit. Měl infarkt a po léčbě v nemocnici se vrátil domů.

Před několika týdny pan Petr navštívil svoje kolegy, kteří zrovna pracovali na lešení. Přizvali jej k sobě, aby jim poskytl radu, jenomže jej opět postihla zástava oběhu. I tentokrát se vše seběhlo v Bořeticích. Kolega jej na základě instrukcí operátorky začal resuscitovat. Operátorka dokázala zcela správně vyhodnotit situaci, radila po telefonu, jak poskytnout první pomoc v nebezpečném prostředí a zároveň aktivovala automatizovaný externí defibrilátor (AED). Na místo opět jako první přijel pan Radomír a znovu pomáhal s masáží srdce. Znovu zasahovali dobrovolní hasiči z Kobylí, tentokrát společně s dobrovolnými hasiči z Bořetic, kteří jsou do systému AED nově zařazení. Resuscitace probíhala na lešení a vyžadovala od všech zasahujících vysoké nasazení. Defibrilátor dvakrát doporučil podání výboje, po nichž pak došlo k obnovení oběhu. Naše posádky, které vzápětí dorazily na místo, pak provedly následnou urgentní péči a transportovaly muže na ARO nemocnice v Břeclavi.

S radostí můžeme říct, že pacient se opět uzdravil a jeho manželka se rozhodla poděkovat těm, kteří se na jeho záchraně podíleli. „Jsem šťastná, že je můj muž v pořádku a svůj vděk chci vyjádřit tím, že jsem pro zachránce a manžela připravila společné setkání. Speciální dík patří paní doktorce Barboře Truksové za to, že systém AED neustále rozšiřuje. A děkuji i jejímu manželovi Tondovi, že naše dobrovolné hasiče práci s defibrilátorem tak dobře naučil,“ říká paní Iva. K příjemnému posezení pozvala pana Radomíra, zástupce jihomoravské záchranky i kolegy zachráněného muže, pány Erika Puce a Františka Babáčka, kteří statečně resuscitovali do příjezdu dobrovolných hasičů. A tak se konalo milé setkání, říkejme tomu třeba „oslava života“. Operátorka Monika Klusáková, která byla součástí celého záchranného řetězce, se usmívá: „Ano, je to oslava života, všichni, kteří jsme se této události zúčastnili, ať už jsme byli na místě či daleko od pacienta se sluchátkem v ruce, jsme udělali maximum pro záchranu muže se srdeční zástavou. Říkám tomu „záchranná síť“, podařilo se nám ji společně pevně držet a pána do ní chytit tak, abychom jej už neupustili… Je to nepopsatelný pocit, když jsme se tu dnes takhle ve zdraví mohli sejít.“

Líbí se mi

0
Facebook
Twitter
Email

Exkluzivně pro Brňana

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT