Chcete si zahrát, a přitom pomoci vědcům při výzkumu dopadů hraní na zdraví a životy mladých lidí? Pak výzkumníci z Masarykovy univerzity v Brně hledají právě vás! Tým akademiků totiž zahajuje již třetí vlnu dlouhodobého výzkumného projektu Czech Gamers, který k této problematice zaujímá jiný postoj. Zaměřuje se na to, proč lidé hrají online počítačové hry, co u hraní zažívají a co jim to přináší. Nyní proto znovu hledají dobrovolníky, kteří jsou ochotni odpovědět na tyto zásadní otázky.

Data pomůžou popsat klady a zápory

Získaná data pomohou vědcům lépe popsat, jaké klady a zápory hraní online počítačových her mohou mít. „Tým vědců bude například zkoumat, jaký mají hráči vztah ke svým herním postavám či jaké benefity jim hraní přineslo do života. Výsledky najdou praktické využití v boji proti stigmatizaci hraní her či při zkvalitňování diagnostiky a léčbě závislostí,“ upřesnil v tiskové zprávě mluvčí univerzity Radim Sajbot.

Vědci cílí na dospělé hráče

Vědci z projektu Masarykovy univerzity INPSY se pod vedením Lukase Blinky věnují výzkumu volnočasového hraní počítačových her již dlouhodobě. Nyní cílí na dospělé hráče online a multiplayerových her. „Od roku 2021 sbíráme data pomocí dotazníků a hloubkových rozhovorů. Nyní probíhá třetí a poslední vlna sběru. Díky tomu, že se hráči zapojí i potřetí, budeme moci zhodnotit jejich vztah ke hrám z dlouhodobého hlediska,” uvedl Blinka.

Stačí vyplnit dotazník

Hráči, kteří se chtějí výzkumu účastnit, tak mohou od 27. února učinit prostřednictvím následujícího odkazu na dotazník: https://cutt.ly/CZgamers

Neškodná vášeň i závislost

Z předešlých výzkumů týmu vyplývá, že stejná doba strávená hraním her může v různých kontextech znamenat neškodnou vášeň i naznačovat závislost. Do hry přitom vstupuje řada faktorů, mezi jinými například míra pozornosti věnovaná ději na obrazovce nebo užívaní psychoaktivních látek. Tendence k závislosti je přitom mnohem méně častá, než by se mohlo z médií zdát. Lukas Blinka ji v běžné populaci odhaduje na desetiny procent.

Z běžné aktivity může být patologické hraní

Přesto, že se má letos v diagnostických manuálech objevit nová oficiální diagnóza herní závislosti, odborná veřejnost se neshoduje na tom, do jaké míry je nadměrné hraní problematické. S obavou, že by se mohli dopustit patologizace běžné volnočasové aktivity, vědci sbírají komplexní informace o hráčích.