Masarykova univerzita v Brně postavila mimo výuku dva učitele z pedagogické fakulty kvůli kauze údajného sexuálního obtěžování studentek. O postavení mimo výuku i zkoušení informoval mluvčí univerzity Radim Sajbot. Podle něj se bude fakulta celou situací znovu zabývat a na základě závěrů následně přijme další opatření.

Sexuální obtěžování, narážky i neetické chování učitelů

Na kauzu upozornily Seznam Zprávy. Podle serveru sepsalo šest studentek stížnost na dva učitele z katedry tělesné výchovy a výchovy ke zdraví pedagogické fakulty. Popsaly sexuální obtěžování, narážky i neetické chování z vyučování nebo výcvikových kurzů z let 2013 až 2022. „Od vedení pedagogické fakulty jsme obdrželi zprávu, že pedagogové, kterých by se měly publikované znepokojující informace o nevhodném chování týkat, jsou od pondělí 30. ledna postaveni mimo výuku i zkoušení,“ uvedl Sajbot.

Bez práce a kontaktu se studenty

Podle něj není dotčeným učitelům přidělovaná žádná práce a nemají profesní kontakt se studujícími. Na otázku, do kdy budou učitelé mimo výuku, nebo zda s nimi univerzita rozváže poměr, přímo neodpověděl. „Podle informací z fakulty bude celá situace znovu prošetřena a následně budou přijata další opatření na základě závěrů z vyšetřování,“ uvedl Sajbot.

Přerušili výběr univerzitního ombudsmana

Případ zasáhl i do zřízení nové pozice univerzitního ombudsmana, který by měl prošetřovat podněty k ochraně práv nebo v oblastech nerovného zacházení a etiky. „Výběrové řízení na univerzitního ochránce práv je v běhu už několik týdnů. Aktuálně však komise rozhodla na základě medializace případů pedagogické fakulty o jeho přerušení,“ dodal mluvčí.

Kvůli sexuálnímu obtěžování vyhodili docenta

Sexuální obtěžování řešila Masarykova univerzita už loni, kdy na hodinu skončil docent politologie kvůli sexuálnímu obtěžování studentky po večírku. Pedagog intimní sblížení nepopřel, ale tvrdil, že bylo po oboustranném souhlasu. Rektor Martin Bareš tehdy uvedl, že škola nebude případy sexuálního obtěžování tolerovat.