Mendelova univerzita v Brně začala prodávat zvěřinu ze školních lesů

  • Foto

    ilustrační (pixabay)

Srnčí, kančí, dančí, jelení nebo mufloní maso z univerzitních lesů MENDELU bude nově k mání širšímu okruhu zájemců. Zpravodajský portál BRŇAN o tom informoval mluvčí univerzity Filip Vrána.

 Škola má nově vlastní bourárnu, maso se tak dostane k zájemcům okamžitě po zpracování. Jde o lokální potravinu s krátkým zpracovatelským řetězcem. Zvěř je přitom nutné regulovat mimo jiné z důvodu ochrany nových výsadeb po kůrovcových kalamitách. Maso univerzita prodává v sídle školního podniku ve Křtinách, univerzitní menze i přes síť specializovaných obchodníků.

„Zvěřina je jedno z nejkvalitnějších mas, protože obsahuje velmi malé množství tuku a vysoký podíl bílkovin. Obecně má zvěřina vysokou dietetickou hodnotu," vysvětluje Petr Veselý, hlavní lovčí a zpracovatel zvěřiny ŠLP Křtiny. Přirozený chov zvěře nezatěžuje životní prostředí, a tak se dá říct, že je jedním z nejšetrnějších způsobů výroby potravin.

Zvěř žije volně v přírodě, živí se pouze přirozenou potravou a je pravidelně odborně sledována. Školní podnik zvěřinu zpracovává ve vlastní bourárně ve Křtinách, kam vyškolení myslivci sváží prvotně očištěné úlovky. „Odborně proškolený personál zvěř umístí do chladícího zařízení, kde je důkladně zkontrolována a zpracována ke koncovým odběratelům," říká k postupům Veselý. Maso je vykostěno, naporcováno a vakuově zabaleno, což zajišťuje prvotřídní kvalitu i chuť.

V současné době je lovecká sezóna ve své nejbohatší fázi. K dispozici je tak srnčí maso, kančí, dančí i jelení nebo mufloní. Největší zastoupení má v tuto chvíli časově velmi omezené srnčí maso. Veselý však upozorňuje, že nabídka zvěřiny se mění velmi často. „Vzhledem k sezónnosti a přírodním zákonům je velmi těžké odhadnout, jaké maso bude v následujícím období k dispozici. V jednom týdnu se tak může objevit v nabídce jen srnčí maso, zatímco další týden může být nabídka zvěřiny výrazně pestřejší," vysvětluje lovčí.