Už čtvrtý díl autentického průvodce TO JE BRNO vydalo začátkem dubna městské Turistické informační centrum (TIC). Podle jeho ředitelky Jany Janulíkové tentokrát pojali knižního průvodce po městě jako moderní publikaci, která podává osobitou výpověď o poměrech, architektuře, historických souvislostech či obyčejných lidech. Čtenáři se v knížce podívají na oblíbené komentované prohlídky přímo se samotnými průvodci, informovala zpravodajský portál BRŇAN mluvčí TIC Brno Adéla Nováková.

Brno? To je všehochuť!

„Brno, to je krása i ošklivost, unikáty i všednodennost, zábava i nuda, a často také humor až bizarnost. Jedenáct autorů z řad našich průvodců v nové publikaci přibližuje své srdcové záležitosti. Představují místa a lidi, kteří formovali dnešní tvář Brna. Některé znáte, o některých jste dost možná nikdy neslyšeli. A o některých by standardně uvažující infocentrum ani nikdy nemluvilo,“ upřesnila ředitelka.

Objevujme vlastní pravdu, říká Janulíková

Od prvního dílu, který rozpoutal bouři zájmu, nadšených emocí i odmítání, pokračuje brněnské turistické centrum v objevování a reflektování svérázné moravské metropole. „Autentický průvodce není povinně kontroverzní, ale má nám pomáhat objevovat vlastní pravdy. Může to být méně zábavné a výbušné, ale nám to nevadí,” uvedla Janulíková.

Důležitý je autentický přístup

Právě autentický přístup k objevování města je při propagaci Brna pro městskou turistickou centrálu stěžejním a prolíná se všemi jejími projekty. „Na autentických komentovaných prohlídkách potkáte průvodce, kteří zde opravdu žijí. Podávají pravdu vlastníma očima a sdílejí s vámi jedinečnou atmosféru města. Bez obalu, bez příkras, takové, jaké je. A takoví jsou také knižní průvodci TO JE BRNO,“ zdůraznila Nováková.

Co díl, to jiný pohled na město

Každý díl přinesl jiný pohled na město. Protože kolik lidí, tolik chutí a tolik různorodých (cestovatelských) zážitků. „První díl vzbudil bouřlivé reakce na téma, jak propagovat destinaci. Druhý díl pokračoval v rozvíjení autorských témat plných brněnského svérázu. Třetí se zaměřil monotematicky na industriální historii i současnost. Ten poslední propojuje aktivity TIC BRNO – publikační činnost a průvodcovské trasy,“ vysvětlila mluvčí.

Jedenáct originálních procházek po Brně

Tvůrčí kolektiv vedený editorkou a spisovatelkou Kamilou Hladkou vybral 11 procházek, které mohou návštěvníci, turisté i Brňané běžně zažít pouze přímo v ulicích. Každá je zcela jiná a každá je originální nejen tématem, ale i osobním vkladem samotného autora-průvodce. „Poznáte tak například Kuriozity a vnady města Brna, Dělnické kolonie, Legendární místa brněnského sportu, Městská galerie v Bronxu, nebo Židovský, německý a romský Cejl. Pozorný čtenář zjistí, kdo byla Virpirka, kde leží klášter voršilek, na kterém domě je street-artové vyobrazení Václava Havla, nebo kde se našel pravděpodobný hrob šamana,“ vypočítala Adéla Nováková.

Vyrazte s knížkou v ruce do ulic!

Autorské texty, přeložené i do angličtiny, doplňují fotografie a orientační mapy. Lidé se v nich dočtou o místech, která možná denně míjejí, případně si je mohou projít sami s knihou v ruce. A komu ani knižní průvodce nestačí, pak má k dispozici živé průvodce a jejich autentické prohlídky. Zájemci si publikaci koupí v e-shopu darkyzbrna.cz nebo v infocentru na Panenské 1. V dubnu je navíc možné výhodně pořídit balíček tří dostupných publikací TO JE BRNO II., III. a IV.