Města na jižní Moravě vyměňují nebo již vyměnila svítidla určená k osvětlení památek nebo městských budov za úspornější LED osvětlení, aby uspořila na energiích. Ty se některým městům zdraží příští rok až čtyřnásobně. Většina z nich regulaci osvětlení památek nepřipravuje, ani o ní neuvažuje. ČTK to řekli zástupci oslovených měst.
Vyškov podle mluvčího města Michala Kočího plánuje výměnu energeticky zastaralých svítidel za nová LED světla. "K slavnostnímu osvětlení využíváme 19 svítidel. Ve srovnání s lampami veřejného osvětlení, kde svítíme LED světly, jde o energeticky nákladný provoz," řekl Kočí. Dodal, že svítidla nesvítí celoročně a osvětlují například kostel Nejsvětější Trojice nebo vyškovskou radnici.
Mluvčí Brna Filip Poňuchálek řekl, že malé památky nasvětlené jedním nebo dvěma svítidly spotřebují za rok elektřinu za tisíc korun. Náklady na odpojení a opětovné zapojení elektřiny by byly obdobné. Podle Poňuchálka by se odpojení osvětlení památek vyplatilo řešit na období několika let. Dodal, že jiná situace je u památek jako Špilberk a Petrov, jejichž spotřeba činí zhruba polovinu ze všech 72 památek, které město osvětluje. "Osvětlení Špilberku se nyní ale modernizuje, takže se jeho spotřeba sníží téměř na polovinu," uvedl Poňuchálek.
Barokní zámek Slavkov je podle mluvčí Slavkova u Brna Veroniky Slámové jedinou osvětlenou památkou města. Před dvěma lety v něm byla rekonstrukce, při které se žárovky vyměnily za úspornější LED osvětlení. Slámová dodala, že při stávajících cenách vyjde roční svícení odhadem kolem 30.000 korun, což je s náklady na vytápění zámku zanedbatelná částka. "Letos nám ale končí smlouva na energie, příští rok by město za osvětlení mohlo platit až čtyřnásobek," uvedla Slámová.
Dagmar Šnajdarová z Územní památkové správy Národního památkového ústavu v Kroměříži, která spravuje 13 památek na území jižní Moravy, řekla, že situace s energiemi urychlila výměnu žárovek za úsporné v řadě spravovaných památek. "Osvětlených budov moc nemáme, a pokud ano, tak se jejich osvětlení snažíme omezovat," dodala Šnajdarová. Památková správa se v kraji stará například o zámek Lednice na Břeclavsku nebo hrad Veveří a Pernštejn na Brněnsku.
V Tišnově podle mluvčí města Kristýny Musilové nemají osvícenou žádnou památku, takže se jich zdražení energií v tomto směru nedotklo. V Kyjově, kde je nasvícena budova radnice, kostel a pomník Svobody, podle tajemníka města Filipa Zdražila o dočasném zrušení osvětlení památek zatím neuvažovali.
Regulaci osvětlených památek nepřipravuje ani Hodonín, ani Znojmo. Osvětlení památek se městům prozatím nezdražilo, protože mají cenu energií fixovanou do konce letošního roku. Mluvčí Hodonína Josef Horníček dodal, že město osvětluje například kostel sv. Vavřince, morový sloup nebo Galerii výtvarných umění. Ve Znojmě podle mluvčí Soni Bystřické osvětlují šest památek.