Herec brněnského Městského divadla Michal Isteník, který nyní s Martinem Mihálem září v inscenaci Hamlet aneb Hádala se duše s tělem, dnes pokřtil charitativní kalendář nadačního fondu jihomoravské záchranky. Ten je v pořadí už šestý a výtěžek z prodeje půjde organizaci Popálky. Ta pomáhá pacientům s popáleninami. Nástěnný kalendář je kreslený a edukativní. Jednotlivé měsíce formou komiksu nabádají k poskytování první pomoci ve správných krocích, například při resuscitaci, alergické reakci či u popálenin, sdělila zpravodajskému portálu BRŇAN mluvčí záchranky Michaela Bothová.

Kalendář už má tradici

„Jsem ráda, že kalendář a vlastně už i diář mají jakousi tradici. A také se mi líbí ta pestrost, každý kalendář byl vždy něčím jiný a měl nápad. Zatím jsme je každý rok všechny prodali, doufám, že to ani letos nebude jinak. Těší nás pomáhat a cestou Nadačního fondu Zdravotnické záchranné služby Jihomoravského kraje hledáme různé cesty i způsoby podpory tam, kde je to třeba,“ uvedla ekonomická náměstkyně záchranky Naděžda Knězková.

Je to smysluplný projekt, říká Michal Isteník

Michal Isteník považuje projekt charitativního kalendáře, jehož cena je 300 korun, za smysluplný. „Lidé ze záchranky se každý den setkávají s bolestí a utrpením a jsou připravení okamžitě pomoct. A najdou v sobě dost sil, aby ještě potom vytvořili pomoc, která není okamžitá a rychlá, ale je dlouhodobá. A toho si moc vážím. Moje žena mi vždycky říkala, že síla negativní myšlenky je silnější než síla myšlenky pozitivní, a proto je potřeba myslet pozitivně. Cením si tedy toho, že pozitivního myšlení je tu fakt hodně a jsem za to vděčný,“ řekl Michal Isteník. A popřál všechno dobré zmíněnému nadačnímu fondu, jehož je patronem.

Výtěžek z prodeje kalendáře půjde na pomoc popáleným lidem

Výtěžek z prodeje kalendáře poputuje opět na dobrou věc, nadační fond aktuálně podpoří organizaci Popálky, která pomáhá popáleným lidem. „S popálenými a jejich blízkými se setkáváme již u lůžka v nemocnici. Vyslechneme jejich pocity, obavy. Po propuštění z nemocnice zůstáváme s pacienty v osobním, telefonickém i chatovém kontaktu. Pomáháme jim řešit zdravotní, sociální i finanční starosti. Naším cílem je vrátit rodiny co nejrychleji zpět k běžnému životu,“ vysvětlila ředitelka organizace Jana Lacinová. 

Autor kreseb si vyzkoušel práci záchranáře

Autorem kreseb v kalendáři a diáři je výtvarník Dalibor Max Krch. I on míní, že podobné dobročinné projekty mají smysl. „Zkušenosti, které jsem získal v kurzu na záchrance, se mi ve dvou případech hodily. V jednom z nich se mi podařilo resuscitovat muže po kolapsu. Proto chci poděkovat záchranářům za jejich práci a jsem rád, že jsem mohl kalendář tvořit,“ svěřil se Krch. Kalendář či diář si můžou zájemci pořídit na ředitelství ZZS JMK v Brně-Bohunicích, které sídlí na adrese Kamenice 1d, každý všední den od 8 do 15 hodin.