Sedmatřicetiletý náměstek brněnské primátorky Petr Hladík není na politické scéně žádným nováčkem. Právě v jeho péči je brněnské životní prostředí, zdravotnictví, školství, sport, rodinná politika, územní plánování a rozvoj města. Je také místopředsedou KDU-ČSL, kde se prioritně věnuje oblasti životního prostředí. Je týden po volbách a jeho jméno se v médiích skloňuje poměrně často, a to v souvislosti s židlí ministra životního prostředí.

Zatím není jasné, kdo bude stát v čele jednotlivých vládních resortů, ale o Vás se hovoří téměř s jistotou, že budete ministrem životního prostředí, přijmete tuto pozici?

To je trochu předčasné. Nejprve nás čeká vyjednávání o programovém prohlášení vlády. Já jsem se výrazně podílel na přípravě programu v oblasti životního prostředí pro koalici SPOLU. Program jsme tvořili společně s odborníky z univerzit i neziskového sektoru a teď chci, aby co nejvíce z našich bodů bylo zahrnuto do programového prohlášení vlády.

Takže jste ve vyjednávacím týmu?

V rámci koalice SPOLU a koalice PirStan jsme ustanovili 6 programových skupin. Já jsem člen skupiny, která bude jednat o životním prostředí, zemědělství, energetice a místním rozvoji. V oblasti životního prostředí se nám v Brně podařilo nastolit směr, díky kterému jsme schopni snižovat emise a zároveň zachovávat životní úroveň obyvatel. To je obrovská výzva pro celou Českou republiku.

V Brně jste za poslední roky oblast životního prostředí velmi zpopularizoval, povede se to převést na celou ČR?

Brno je v oblasti životního prostředí celkem průkopníkem. Jako první město v Česku zavedlo dotační titul na zelené střechy, budují se nové parky, také se naše město přihlásilo k závazku snížení emisí CO2 o 30 % do roku 2030 a nedávno jsem představil koncept virtuální solární elektrárny, která by měla vzniknout na stovce brněnských střech do roku 2026. Troufnu si říct, ano, jsou to úspěšné kroky a nevidím důvod, proč by tohle všechno nemohlo fungovat i jinde.

Před třemi roky jsem otevřeně říkal, že si po volbách řeknu o oblast životního prostředí, protože jsem věděl, že to dokážeme posunout mnohem dál. Je tu stále velký prostor pro ozelenění města, zadržování vody, snižování energetické náročnosti budov. V rámci celé Evropy postupně přichází energetická transformace a úkolem současných politiků je, aby tahle transformace nedopadla na životní úroveň obyvatel, na což jsme mysleli i při přípravě programu koalice SPOLU.

Jak byste hodnotil práci končícího ministra životního prostředí Richarda Brabce a jeho gesci?

Za vlády ministra Brabce došlo k otrávení desítek kilometrů řeky Bečvy, což vedlo k úhynu několika tun ryb. To že tahle ekologická katastrofa nebyla dodnes uspokojivě objasněna, je jeho naprosté selhání. Dále podle mě promarnil spoustu příležitostí udělat zásadní rozhodnutí. Naprostým fiaskem skončilo projednávání odpadové legislativy, kdy vláda objektivně podlehla lobby skládkařských společností. Jeho nečinnost také ohrožuje kolem 150 tisíc lidí na Hodonínsku, kde stále bojují o ochranu vodních zdrojů, které ohrožuje těžba štěrkopísku. A takhle bych mohl pokračovat. Je to sice nejdéle sloužící ministr životního prostředí, ale na moc pozitivních věcí z jeho vládnutí si nevzpomínám.

Máte poměrně velkou rodinu, kdybyste se stal ministrem, stěhovali byste se do Prahy…

Se svou ženou vychováváme pět malých dětí. Upřímně, už nyní bych je rád viděl mnohem častěji, než se mi reálně daří. Všichni máme rádi Brno, je to náš domov a milujeme to tu. Nyní je pro mě důležité dostat do programového prohlášení body, které zlepší ochranu vody a půdy, podpoří snižování energií a zlepší život lidem v České republice. Až přijdou na řadu personální otázky, tak se rozhodnu.