Bizarní nebo taky alarmující, tak označuje opozice momentální vládní situaci. Diplomku Malé bude řešit etická komise Mendelovy univerzity, ministryně nevydržela tlak a rezignovala. Komunisté, kteří se díky Babišovi budou poprvé od listopadu 1989 podílet na vládě, odstoupení Malé označili za vítězství mediokracie.

První diplomovou prací exministryně spravedlnosti Taťány Malé se bude kvůli podezření z plagiátorství zabývat etická komise Mendelovy univerzity v Brně. Vznikne také externí právní analýza případného dalšího postupu univerzity, řekl dnes ČTK mluvčí školy Filip Vrána. Etická komise má na projednání záležitosti měsíc. Právní analýzu univerzita dostane v řádu týdnů.

"V diplomové práci paní Malé jsou v literárním přehledu, který shrnuje poznatky o technologiích ustájení králíků a požadavcích na mikroklima, v určitých pasážích namísto originálních citací opsány parafráze citací z diplomové práce zpracované na podobné téma v roce 2003," uvedla v pondělí rektorka univerzity Danuše Nerudová.

V rozhovoru s ČTK Nerudová řekla, že z hlediska školy je práce částečně opsaná. Jedenáctičlenná etická komise, která řeší všechny podobné situace, by měla zjistit okolnosti a případnou míru pochybení. Právní analýza napoví, zda a jak může škola s časovým odstupem reagovat. Kdo analýzu zpracuje, Nerudová nespecifikovala, jen uvedla, že cílem je získat vyjádření skutečné autority.

Malá ještě v pondělí novinářům zdůrazňovala, že postupovala podle dobových pravidel a podle instrukcí a pod kontrolou vedoucího práce. Podle Nerudové to ale na věci nic nemění. Pravidla pro citace a odkazování na zdroje se od roku 2005 nijak zásadně neposunula. Vedoucí ale tehdy neměl technické prostředky k rozeznání podobného typu plagiátu.

"Tehdy by jej neodhalili na žádné vysoké škole," uvedla Nerudová. V průměru akademičtí pracovníci Mendelovy univerzity kolem roku 2005 souběžně vedli osm závěrečných prací. Systémy automaticky hledající textové shody vznikly až později. Od počátku se na nich podílí a využívá je také Mendelova univerzita.

Malá také novinářům řekla, že aby bylo možné hovořit o plagiátu, musely by se oba texty shodovat ze 40 či 50 procent, což u její diplomové práce nenastalo. "Důležitý je sám ten fakt, že k opisování došlo," reagovala Nerudová.

Na Mendelově univerzitě Malá zpracovala a s úspěchem obhájila diplomovou práci Mikroklimatické podmínky v chovu králíků. Odborníci vyjádřili pochybnosti o původnosti některých oddílů teoretické části. Podobné pochybnosti existují také u druhé diplomové práce, kterou Malá později obhájila na Fakultě práva Panevropské vysoké škole v Bratislavě.

Malá včera na mimořádné tiskové konferenci popřela, že by se dopustila plagiátorství nebo že by chtěla školu jakkoliv "obalamutit". Připustila, že mohla udělat chybu a například zapomenout správně odkázat na zdroj.

Kvůli podezřením, která se kolem prací v posledních dnech objevila, kritizovala účast Malé ve vládě sněmovní opozice. Někteří akademici včetně členů legislativní rady vlády v internetové petici požádali premiéra Andreje Babiše, aby navrhl odvolání Malé.

Situace se prolomila až v pondělí odpoledne, kdy Taťána Malá neunesla tíhu situace a oznámila, že na post ministryně rezignuje. Následně se měl premiér Babiš vyjádřit v tom smyslu, že chce ministerstvo převzít dočasně on sám, což pro opozici a veřejnost bylo jen výsměchem.

„Ministrem spravedlnosti dočasně bude obviněný z trestného činu? Tak to je fakt změna k lepšímu, to bude hned líp. Vítejte v Kocourkově! V Absurdistánu! V pekle! V Babiišstánu. V ČR…,“ uvedl na twitteru Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL).  Obdobně se vyjadřovali i další politici. "Česká republika v pěti slovech: trestně stíhaný premiér ministrem spravedlnosti," reagoval na twitteru šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura.