Problémy by mohly způsobit silné holomrazy, protože pokud se trochu oteplí, vegetace se začne probouzet. "Podobné zimy byly za poslední dekádu běžné, nic překvapivého. Ideální by bylo deset centimetrů sněhu, ale teď je to taková nesouvislá pokrývka do jednoho centimetru," řekl ČTK ředitel Pomony Těšetice ze Znojemska Ivo Pokorný.

Situace se sněhem není lepší ani ve vyšších nadmořských výškách na Blanensku. "Bojím se, aby nepřišly patnáctistupňové mrazy, ale zatím se nic neděje," řekl předseda Agrospolu z Knínic u Boskovic Ladislav Menšík.

Podle Pokorného by bylo příznivé, aby ještě dva týdny mrzlo. "Dosavadní průběh počasí, kdy se nestřídaly výrazné noční mrazy a denní teploty nebyly pět stupňů nad nulou, nás uklidnilo. Pokud by dva týdny mrazy vydržely, tak se ještě odsune začátek vegetace," řekl Pokorný. Meteorologové dávají zemědělcům solidní naději. Do poloviny příštího týdne by se noční teploty měly pohybovat pod nulou či kolem nuly a odpolední by se měly dostat jen mírně nad nulu.

Jako každý rok se zemědělci na jižní Moravě obávají, aby byl dostatek vláhy. "Zatím toho tolik nespadlo a mám obavu, aby bylo na jaře dost vody. Přemýšlíme, kolik zasejeme krmných plodin, abychom nakrmili zvířata," uvedl Menšík. V minulých letech totiž měli zemědělci problém, že jim uschla například kukuřice a museli pak krmivo nakupovat.

Podle informací z projektu Intersucho je situace v kraji poměrně příznivá. "Nicméně zásoba vláhy ve sněhu je v nižších a středních polohách nedostatečná a v řadě oblastí se teploty přes den pohybují nad bodem mrazu a napomáhají odtoku a výparu vody, což z pohledu počátku vegetační sezony situaci problematizuje," uvádí se na webu www.intersucho.cz. Jako problematické se na jižní Moravě jeví okolí Dyje. Aktuálně se počínající sucho objevuje na sever od Brna a dlouhodobější sucho panuje na malém území u hranic s Olomouckým a Zlínským krajem.