Plánovaná modernizace druhého nejvytíženějšího nádraží v jihomoravské metropoli postoupila do finální fáze. Správa železnic vyhlásila soutěž na zhotovitele komplexní rekonstrukce stanice Brno-Královo Pole a přilehlých úseků. Zpravodajský portál BRŇAN o tom informovala mluvčí Správy železnic Nela Eberl Friebová.

Podle projektu projde proměnou zázemí pro cestující a postaví se moderní dopravní terminál. Se zahájením stavebních prací se počítá letos v září, hotovo by mělo být do konce roku 2025.

„Připravovaná modernizace zahrnuje výstavbu nové nádražní budovy, která bude zároveň součástí přilehlého dopravního terminálu. Půjde o prosklený a zčásti dvoupatrový objekt. V přízemí se vybudují pokladny, obchodní prostor a sociální zázemí. Uprostřed haly budou eskalátory vedoucí do vyvýšené části s lavičkami pro cestující a dalším komerčním prostorem,“ popsala Eberl.

Po dobu výstavby nové budovy bude zázemí pro veřejnost zajišťovat provizorní čekárna pro 250 osob

Zásadní přestavbou projde kolejiště ve stanici, tři dopravní koleje se prodlouží posunutím kolejového rozvětvení dále směrem na Kuřim. Postaví se nová nástupiště a jejich zastřešení, mimoúrovňový přístup k nim zajistí podchod, který se rozšíří a zároveň prodlouží, aby propojil přednádraží s Myslínovou ulicí.

Dojde i k rekonstrukci traťové koleje v úseku z Brna-Maloměřic až po Kuřim

Komfort cestujících pomůže zvýšit nový informační a orientační systém nejen přímo v královopolské stanici, ale také na zastávkách Brno-Lesná, Brno-Řečkovice a Česká. „Součástí stavby bude rovněž obnova 13 mostů, 10 propustků, silničního nadjezdu a pěti opěrných zdí. Stanice získá i nové zabezpečovací zařízení. Rekonstrukce železničního spodku a svršku umožní průjezd stanicí rychlostí 120 km/h,“ doplnila Eberl, s tím že celkové investiční náklady přijdou na 2,9 miliardy korun.