Počínaje dnešním dnem, tedy od 5. června, se do systému rezidentního parkování v moravské metropoli připojuje oblast 1-24 Jílová. Bude patřit do návštěvnické zóny C. Pro abonenty a rezidenty platí stejná pravidla jako v ostatních oblastech. Brněnský magistrát o tom informoval na svém webu.

Do oblasti spadají také ulice Vídeňská, Celní nebo Strž

Do oblasti Jílová patří vedle stejnojmenné ulice například Vídeňská, Celní, Strž nebo Horní. „Rezidenti a abonenti si svá oprávnění mohli vyřizovat už v předstihu. Pro návštěvníky je důležité, že oblast patří do zóny C. Regulace zde platí jen od 17 do 6 hodin a pouze v pracovní dny. V uvedené době vyjde návštěvníky hodina stání na 20 korun,“ upřesnila Anna Dudková z tiskového střediska magistrátu.

Nejsou tam parkovací automaty

Upozornila, že v zóně C nejsou umístěny parkovací automaty. „K úhradě poplatku je tak možné využít online parkovací automat přes web parkovanivbrne.cz, parkovací aplikaci v mobilu nebo SMS zprávu,“ vypočítala možnosti Dudková s tím, že veškeré informace k rezidentnímu parkování i mapu ulic, které spadají do oblasti Jílová, najdou řidiči na webu parkovanivbrne.cz.

Modré zóny podporují rezidenty

Parkovací systém modrých zón v Brně podporuje rezidenty, aby mohli lépe zaparkovat v okolí svého bydliště. Reguluje také dlouhodobé stání vozidel, a tím zvyšuje obrátkovost na potřebných místech, jako jsou úřady, pošty nebo obchody. Zvyšuje se tedy pravděpodobnost, že lidé zaparkují.

Brno rozdělené na tři zóny

Systém parkování je rozdělený na tři zóny (A,B,C). Do zóny A (historické centrum) je pro návštěvníky zákaz vjezdu (mimo podoblast Veselá, kterou je možné projet, ale není v ní možné parkovat). V zóně B, což je prstenec kolem centra, je 60 minut parkování jednou denně zdarma, dále se platí 30 korun za hodinu. Regulace platí 24 hodin denně v pracovní dny. V zóně C je 60 minut parkování jednou denně zdarma, dále se platí 20 korun za hodinu. Regulace platí jen přes noc, tedy od 17 do 6 hodin v pracovní dny.