Nejdůležitějším autorem muzikálu Grand Hotel je Maury Yeston, který je našemu publiku dobře známý díky titulům TITANIC a Nine. Muzikál vznikl podle knihy Vicki Baumové Lidé v hotelu z roku 1929, která byla i zfilmována. Rakouská spisovatelka Vicki Baumová (1888–1960) byla zosobněním výmarského modernismu a sebevědomí. Tato emancipovaná žena, novinářka a harfenistka židovského původu, se dokázala prosadit v mužské společnosti, do které vnesla ženská témata, jež ovšem v jejím podání oslovila i mužské publikum. Od třicátých let žila v Americe, zatímco nacisti v Německu pálili její
knihy. Podle její nejznámější novely napsal William Drake divadelní hru, která na Broadwayi zaznamenala 459 repríz, a následně podle ní vznikl i slavný snímek. Ve filmové verzi z roku 1932 zářila Greta Garbo, ačkoliv ta původně chtěla roli primabaleríny odmítnout, neboť si na ni ve svých 27 letech připadala příliš stará. Joan Crawfordová zase přijala roli slečny Friedy Flamm právě proto, že toužila hrát vedle Garbo. Režisér Edmund Goulding nakonec převzal Oscara za film roku a spanilá jízda „lidí z hotelu“ pokračovala dál směrem k první muzikálové adaptaci. Ta měla premiéru v roce 1958 pod názvem At the Grand a autoři hudby a písňových textů Robert Wright a George Forrest se v ní spolu s libretistou Lutherem Davisem rozhodli děj přesunout do Říma, kde se navíc z primabaleríny stala operní pěvkyně.

Nejen těmito změnami se však známý příběh příliš vzdálil od oblíbeného námětu a namísto očekávaného úspěchu se tak dostavil nezdar, který se ani nedočkal své broadwayské premiéry.

V osmdesátých letech se ovšem autoři k námětu vrátili, a jelikož panovaly obavy, že se znovu nepovede inscenaci zdárně dovést na Broadway, požádal Tommy Tune, Yestonův někdejší režisér a producent muzikálu Nine, jestli by mu skladatel pomohl revidovat starou verzi muzikálu. Maury Yeston Grand Hotel doslova resuscitoval, nakonec pro něj napsal osm zcela nových písní a přepsal více než polovinu původních textů. Muzikálu to pomohlo náramně, stejně jako účinkování Yestonovy jedinečné múzy Liliane Montevecchi, která zazářila v roli bývalé primabaleríny Jelizavety. Premiéra se konala 9. listopadu 1989 v Divadle Martina Becka (dnešní Al Hirschfeld Theatre). K překvapení všech se stal zázrak a Yeston, společně s Wrightem, Forrestem a dalšími byli nominováni na Tony Awards ve dvanácti kategoriích, včetně nejlepší původní hudby. A nejen to, ocenění získali také při udílení Drama Desk Awards. Konečný počet 1077 oficiálních repríz byl úspěchem, který překonal nejen Nine, Grand Hotel se stal vůbec nejúspěšnější Yestonovou inscenací na Broadwayi v celé jeho kariéře. V roce 1993 tento muzikál v režii Jozefa Bednárika a choreografii Libora Vaculíka uvádělo s velkým úspěchem  bratislavské divadlo Nová scéna. Nyní jej v české premiéře uvádí Městské divadlo Brno v režii Stanislava Slováka, choreografii Hany Kratochvilové a překladu Zuzany Čtveráčkové. Scéna odrážející lesk a pompéznost hotelu vzniká v dílně Jaroslava Milfajta a nepřeberné množství dobových kostýmů vytváří Andrea Kučerová.

O hudební nastudování se postarají František Šterbák a Ema Mikešková. V hlavních rolích se můžete těšit na Lucii Bergerovou nebo Markétu Sedláčkovou (Jelizaveta Grushinskaya), Lukáše Janotu nebo Lukáše Vlčka (Doktor Otternschlag), Kristýnu Daňhelovou nebo Martu Matějovou (Frieda Flamm), Kristiana Pekara nebo Aleše Slaninu (Baron), Radka Novotného nebo Oldřicha Smysla (Otto Kringelein), Jonáše Floriána nebo Ondřeje Halámka (Erik) a mnohé další. Česká premiéra proběhne 21. března na Hudební scéně Městského divadla Brno.