František Trenck, šlechtic, voják a dobrodruh zakončil svoji životní pouť před 270 lety na brněnském Špilberku. Pohřben byl v hrobce kláštera kapucínů v Brně, kde se jeho tělo přirozenou cestou mumifikovalo. Mimo svůj historický a pietní rozměr má mumie barona Trencka dnes obrovský potenciál jako zdroj informací k poznání života elitního vojáka v 18. století. Nové údaje o legendárním pandurovi je nyní možné získat pomocí nejmodernějších metod forenzní antropologie a soudního lékařství. Poslední tři roky se mezioborový tým brněnských specialistů snažil odpovědět na řadu otázek. Čím byl Trenck tak fyzicky výjimečný? Jaká měl zranění? Projevila se na něm léta strávená v armádě? Byl nějak dlouhodobě nemocen? Jak vlastně zemřel?

Výsledky tříleté práce na projektu prezentovali zástupci vědeckého týmu a Muzea města Brna ve středu před novináři. Expozice mapuje fragmenty života slavného barona v zrcadle vědeckých a historicky doložených faktů. Návštěvníci zde uvidí kopii Trenckovy mumie s 3D projekcí, mohou porovnat baronovy tělesné propoece, vidět model tváře i těla. V provizorním kinosále pak mohou shlédnout krátkou 3D projekci Barona Trencka v historických reáliích hradu. Ta vznikla postupem, který používají tvůrci počítačových her nebo filmaři a je velice sugestivní.

Ode dneška mohou výstavu s názvem Baron Trenck: Nová tvář legendy navštívit zájemci na Brněnském hradě Špilberk, expozice zde bude k vidění až do konce roku.