Zdejší bývalou nejzásadnější obživu, těžbu černého uhlí, dnes připomíná kromě zarostlých nebo zrekultivovaných hald také řada muzeí. Jedním z nich je Muzeum průmyslových železnic, které má své sídlo v bývalém areálu zbýšovského dolu Jindřich. Parta nadšenců zde za několik let vybudovala nejen plnohodnotné muzeum průmyslových a důlních vozů, lokomotiv a dalších exponátů propojila úzkokolejnou železniční dráhou Zbýšov s nedalekou Zastávkou. Pravidelně na této trati pořádá vyhlídkové jízdy pro děti i dospělé motorovými i parními vláčky. K vidění či ke svezení jsou tu lokomotivy motorové, parní i elektrické, vozy osobní i nákladní. 

Muzeum průmyslových železnic také pořádá nebo se pravidelně podílí na pořádání akcí, například Mikulášských vyjížděk, různých výstav nebo speciálních jízd. Před nedávnem jsme například mohli ve vagonu úzkokolejky při cestě ze Zastávky a zpět mohli dokonce spatřit T.G.Masaryka (tedy jeho hereckého představitele). Ten si trať projel při příležitosti oslav 100.výročí založení Československa.

Pokud tedy hledáte tip na letní výlet, MPŽ ve Zbýšově je určitě zajímavou volbou. Jízdní řád vyjížděk najdete na http://www.mpz.cz/.