Moravské zemské muzeum mimořádně vystavilo originály několika dokumentů spojených s činností disentu za komunistické totality, včetně první verze prohlášení Charty 77. V prosinci si originály prohlédnou návštěvníci výstavy Průzkum života politickým bojem, informovala náměstkyně ředitele muzea Barbora Onderková.

Výstava je věnovaná odkazu politika a disidenta Jaroslava Šabaty, jenž zemřel před deseti lety, a 45. výročí Charty 77. Začala na podzim. Nejvzácnější dokumenty ale z bezpečnostních důvodů nahrazují jejich věrné kopie. V prosinci pracovníci muzea udělali výjimku a vystavili originály.

Zájemci o život a politické působení Šabaty zhlédnou originál jeho poslaneckého slibu, který zapůjčil Archiv Poslanecké sněmovny. Dalším vzácným originálem je Pražská výzva, kterou napsal v roce 1985 Šabata společně s Václavem Havlem. V Pražské výzvě obhajovala československá demokratická opozice právo Němců na znovusjednocení jejich země a představila vizi Evropy bez znepřátelených vojenských bloků.

Lákadlem je také první verze prohlášení Charty 77, která je jinak uschovaná v trezoru Moravského zemského muzea a vystavuje se jen zřídka.

Pracovní verze prohlášení vznikla v druhé polovině prosince roku 1976 a odráží myšlenkový vývoj svých tvůrců. Autorsky se na ní podíleli zejména Havel a Pavel Kohout. K vidění je také rozšířený originál druhé verze prohlášení. Návštěvníci tak mohou zhlédnout text se zapracovanými poznámkami z první verze.