„Ani kvůli mimořádným vládním opatřením se množství hlídek na hřbitovech nesníží. V součtu se do dohledu zapojí dvě stě strážníků, nejvíce na Ústředním hřbitově. Na nejvytíženějším pietním místě se střídají po celý den, ale i v noci po skončení provozní doby. Rozsáhlý areál, kde navíc trvale funguje kamerový systém, tedy nezůstává ani na okamžik bez dozoru. Záběry z kamer sleduje dohledové pracoviště městské policie i strážníci na nejbližších služebnách,“ popsal mluvčí strážníků Jakub Ghanem.

Důkladně střežených je i zbylých deset brněnských hřbitovů. Návštěvníci potkají hlídky v Králově Poli, Řečkovicích, Jehnicích i Žebětíně. Na jihu města se posílené kontroly dotknou Slatiny a Tuřan, strážníci se zaměří i na Židenice, Líšeň, Komín a Soběšice.

Hlídkám významně pomáhá technika i služební psi. „Díky moderním dalekohledům pro noční vidění mají strážníci perfektní přehled o situaci i za tmy. Zejména po soumraku jim výrazně pomáhá také dobrý sluch a čich služebních psů. V potemnělém a členitém terénu je možné jich využít i při pronásledování pachatele,“ uvedl ředitel Městské policie Brno Luboš Oprchal.

Strážníci v Brně využívají také mobilní kamerový systém. Jeho nahrávací zařízení lze umístit na riziková místa podle potřeby a záběry živě sledovat z terénu na tabletu nebo prostřednictvím monitoru na služebně. Několik desítek strážníků se zaměřuje také na dopravu.

„Návštěvníci by si s sebou určitě měli vzít i roušku. Ohleduplný přístup jistě ocení starší lidé, kteří nezřídka chodí o hrobová místa pečovat a patří ke skupinám nejvíce ohroženým koronavirem. Podle vyjádření ministerstva zdravotnictví navíc hřbitovy patří k místům, kde je nošení ochrany dýchacích cest povinné. Platí to v situacích, kdy není zachován alespoň dvoumetrový odstup mezi lidmi,“ doplnil Ghanem.

Ten dále popsal, že ačkoliv bývají sváteční dny na hřbitovech díky častým kontrolám téměř bezproblémové, vyplatí se pamatovat na některá základní doporučení. Kabelky a další osobní věci by lidé neměli pouštět z dohledu ani při zvelebování hrobů. Stejně tak mohou nenechavci využít okamžiku, kdy odložené předměty návštěvník hřbitova zanechá bez dozoru a odejde například napustit vodu do vázy. „Není od věci alespoň jednou za rok hrob vyfotit. Pokud by někdo ukradl nebo poničil část pietního místa, případně jeho výzdoby, poslouží dokumentace jako důležitý podklad pro vyšetřování i pojišťovnu,“ uzavřel Ghanem.