Vyplývá to z měření Krajské hygienické stanice Jihomoravského kraje. Ředitel odboru hygieny obecné a komunální Miroslav Staněk ve čtvrtek řekl, že situace není typická pro červen, ale odpovídá červencové situaci.

Za drobné zhoršení podmínek může většinou počasí. Kvůli vedru se mohou množit sinice, kvůli dešti se ve vodě mohou objevit naplavené nečistoty. "Všechno je dnes urychlené, voda je teplejší a má třeba už 25 stupňů. To nikdy v minulosti v červnu nebývalo. Je víc slunce, vyšší teplota, může se to více přemnožovat," uvedl Staněk. Podle něj se situace urychlila o dva nebo o tři týdny, ale nepřinesla žádné výrazné zhoršení.

Hygienici sledují zhruba dvacítku nejvíce navštěvovaných přírodních koupališť v kraji. Zatímco dříve prováděli měření spíš jednou za měsíc a občas ho prováděly i jiné organizace, například Povodí Moravy na Brněnské přehradě. Nyní už hygienici kontrolují vodu častěji. "Někde měříme každý týden a některé lokality navštěvujeme jednou za dva týdny," poznamenal Staněk. Dodal, že se jezdí častěji než v minulosti kvůli počasí i kvůli kvalitě vody. Hygienici nechávají lidem informace na cedulích, z nichž se návštěvníci dozvídají, zda se ve vodě mohou koupat, zda má zhoršené vlastností, horší jakost, nebo zda není vhodná ke koupání a zda je koupání zakázané.

Lidé se mohou koupat kromě Brněnské přehrady ve vodních nádržích Letovice a Palava i v rybníku Suchý na Blanensku, v jezírku Wellness Infinit Maximux v Brně i v biotopu v Brně-jihu, v Nových Mlýnech na Břeclavsku, na Lučině a v Bohuslavicích na Hodonínsku, v Lulči na Vyškovsku a na Vranovské přehradě a Výrovicích na Znojemsku.