Studentům umožňuje pracovat například s měkkými materiály a vytvořit z nich až několikametrové sochy, oznámila dnes v tiskové zprávě mluvčí školy Radana Kolčavová.

"Práce na 3D tiskárně je omezená rozměrem a také délkou tisku. Robot vychází z digitálních dat, která už máme, a přitom umožňuje realizovat ty věci daleko rychleji a ve větším měřítku," uvedl Tomáš Medek, vedoucí fakultního 3D studia. Nejčastěji tam pracují s polystyreny, polyuretany či umělým dřevem. Díky novému vybavení mohou studenti a zaměstnanci fakulty pracovat na několikametrových dílech, což bylo dosud možné jen ve spolupráci s jinými pracovišti. Robot navíc může model obrábět z více stran.

K vybavení 3D studia patří i 3D tiskárny a také optické skenery. Například zařízení ATOS I snímá povrch digitalizovaného objektu pomocí projektoru a dvou bočních kamer. Snímky se pak v počítači spojí na základě referenčních bodů a výsledkem je virtuální model, se kterým lze dál pracovat.

Jde o průmyslový skener, který má schopnost digitalizovat i velké objekty. Lze jím tak prakticky naskenovat i lokomotivu, ale zároveň je dost detailní, aby naskenoval například ořech. K dispozici tam mají i skener Artec Eva, který je mnohem menší a umí snímkovat ve vysoké rychlosti, dobře se tak hodí například pro portréty.

Díky kombinaci skenování a následného 3D tisku je možné snadno uspořádat výstavy i na velké vzdálenosti. Studenti fakulty tak měli v minulosti možnost díky spolupráci s americkou školou vystavovat na Manhattanu. Stačilo poslat za moře data a exponáty tam na místě vytisknout. Naopak studenti z New Yorku mohli zase bez nutnosti náročné přepravy vystavovat svá díla v Brně.

Studio, které snoubí výtvarné umění a moderní technologie, funguje na fakultě od roku 2007. "Jako první jsme začali zavádět to, co se nyní nazývá digitální sochařství, do výuky a od té doby v tom kontinuálně pokračujeme," uvedl zakladatel ateliéru Michal Gabriel. Digitální sochařství vlastně umožňuje skicovat v prostoru, doplnil.