Na jižní Moravě loni klesl počet vydaných stavebních povolení

Na Jižní Moravě loni úředníci vydali 8649 stavebních povolení, což je o 978 méně než o rok dříve. Klesla i předpokládaná hodnota staveb na 35 miliard korun, což je méně o 1,6 miliardy. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil Český statistický úřad.

  • Foto

    ilustrační, redakce

Největší pokles vydaných povolení byl v okrese Břeclav, a to o více než pětinu. Následovaly Hodonín a Blansko. Pokles postihl všechny okresy. V Brně a na Brněnsku, kde se staví nejvíce, byl pokles zhruba desetiprocentní.

Povolení na stavbu nových bytových domů bylo jen mírně přes 2000, v 1800 případech šlo o povolení na stavební úpravy již stojících domů. Na stavby pro ochranu životního prostředí bylo vydáno 1090 povolení. Největší předpokládanou hodnotu mají stavby v Brně. Podíl povolení pro Brno byl 18 procent, podíl na celkové hodnotě však byl třetinový.

Počet stavebních povolení na bytovou výstavbu klesá především v Brně kvůli zastaralosti územního plánu a dlouhým byrokratickým procesům. Letos se očekává zpomalení růstu ekonomiky, kvůli tomu může počet povolení klesat i dále.