Teplé dubnové počasí přispělo na jižní Moravě k intenzivnější aktivitě klíšťat. Spolu s tím se objevují i první případy klíšťové encefalitidy. Krajští hygienici dosud evidují dva, výskyt nemoci je časnější než v minulosti, řekla ředitelka protiepidemického odboru krajské hygienické stanice Renata Ciupek. Podle dat Českého hydrometeorologického ústavu je v celém kraji aktivita klíšťat na čtvrtém z pěti stupňů, s čímž souvisí i vysoké riziko, že roztoč člověka nakazí přenášenou nemocí.

Klíšťata se nejčastěji objevují od března do června s hlavním vrcholem v květnu. Druhá vlna přichází na podzim a trvá do prvních mrazů. Obecně jim nejlépe svědčí teplé a vlhké prostředí, nejhůře se vypořádávají se suchem. Letošní jaro je pro ně dosud příznivé. „V dubnu bylo několik až skoro letních dnů a samozřejmě i lidé jsou častěji v přírodě. Už před měsícem jsme zaznamenali klíšťovou encefalitidu, přičemž dříve byly první případy v květnu,“ uvedla Ciupek.

Encefalitida zasahuje nervový systém, způsobuje například epilepsii, meningitidu, obrnu a v krajním případě hrozí smrt

Ne každý parazit však v sobě virus má. Podle Ciupek se promořenost pohybuje od jednoho do pěti procent, což se dlouhodobě výrazně nemění. Analýzou infekčnosti klíšťat se zabývá společnost Protean. Z jejího laboratorního šetření v letech 2006 až 2024 plyne, že v kraji nejvíce klíšťat přenášelo encefalitidu v Brně. Míra nákazy tam přesáhla i šest procent.

Klíšťatům se typicky daří v trávě do výšky až 70 centimetrů od země

Začínají žít také ve vyšších nadmořských výškách, což zřejmě souvisí s postupným oteplováním. Základní prevencí je používání repelentů, nesedání a nelehání v porostech nebo nevstupování do křovin. Důležitá je pravidelná kontrola těla. Hygienici také zdůrazňují roli očkování. Pojišťovny plně hradí očkování lidem starším 50 let, pro něž je onemocnění ještě závažnější

Za loňský rok evidují hygienici 47 případů klíšťové encefalitidy, o osm více než v roce předchozím. „Očkování stále není dostatečně využívané. Lidé se k němu rozhodnou mnohdy až poté, co vidí ve svém okolí nějaký dramatický vývoj onemocnění. Stává se také, že přijdou na první dávku, ale na další dvě ne, tedy nejsou tak dobře chráněni. Samotné onemocnění přitom nelze vyléčit, lze jen tlumit projevy,“ řekla Ciupek.

Po onemocnění klíšťovou encefalitidou se první fáze často podobá běžné chřipce

Objevuje se horečka, bolesti svalů a hlavy, přičemž tyto příznaky obvykle trvají jen pár dní. Následuje bezpříznakové období, které může trvat zhruba týden. Následuje druhá fáze s neurologickými projevy. „Zkušenosti ukazují, že pokud má člověk v bezpříznakovém období vyšší fyzickou aktivitu, může být neurologická fáze výrazně horší. Následky pak bývají vážnější a někdy i trvalé,“ dodala ředitelka.