Spotřební družstva zavírají na jižní Moravě ztrátové vesnické prodejny v malých obcích. Lidé tak často přicházejí o svou jedinou možnost nakoupit si potraviny v místě bydliště. „Dostávali jsme krajskou dotaci a dopláceli i ze svého. Nabídli jsme také uhrazení veškerých nákladů na energie, ale to nestačilo,“ řekl starosta Krhova na Blanensku Václav Alexa. V obci se nacházela jedna z deseti prodejen potravin, které ke konci loňského roku uzavřela Jednota Boskovice. Problematická situace venkovských prodejen se v posledních letech nadále prohlubuje.

Lidé z Krhova teď jezdí nakupovat do okolních obcí. „Máme štěstí, že jsme tři kilometry od Lysic. Další obchody jsou taky v Boskovicích a Skalici, kam vede ideální spojení. Horší je to ovšem pro starší obyvatele,“ podotkl Alexa.

Kvůli nízkým tržbám a vysokým nákladům na provoz zavřela Jednota Boskovice na Blanensku také prodejnu ve Vranové. Dojíždět na nákupy do spádových Letovic ale místní obyvatelé nemuseli déle než dva měsíce. „Od března v prodejně působí soukromník,“ řekl starosta Vranové Rostislav Cichra.

Čtyři prodejny se chystá uzavírat také Jednota Hodonín, konkrétní lokality zatím nezveřejnila

Opět se ale jedná o dlouhodobě ztrátové prodejny v obcích s velmi malým počtem obyvatel. „Náklady pořád rostou, ale koupěschopnost obyvatel je pořád stejná, takže se s každým nárůstem nákladů zavírají prodejny,“ uvedl mluvčí Svazu českých a moravských spotřebních družstev Lukáš Němčík.

Dopady tíživé ekonomické situace se svaz snaží mírnit otevíráním automatizovaných prodejen, které provozuje zatím pouze na pár místech v Čechách. V běžné pracovní době v nich obsluhuje personál, na zbytek dne se přepínají do automatického módu. Zákazníci pak do prodejny vstupují pomocí své bankovní identity. „Systém se osvědčil z hlediska bezpečnosti, krádeže nepřibyly. Není to o zbohatnutí, ale o udržení prodejen v provozu,“ řekl Němčík.

Zachránit prodejny v nejmenších obcích ale takto podle předsedkyně představenstva Jednoty Hodonín Mileny Kadlecové nelze

„Může to fungovat spíše jako nadstandardní služba třeba v dojezdové obci, kterou lidé přes pracovní den opouští. Lidé v obcích s pár stovkami obyvatel jsou zvyklí ve vesnických prodejnách nakupovat čerstvé zboží a 24hodinový provoz je s tím v rozporu,“ míní Kadlecová. Aby malé prodejny přežily, musí se o ně postarat stát nebo kraj, uvedla.

Jihomoravský kraj letos na podporu fungování venkovských prodejen potravin přispěje tři miliony korun

Týká se to právě obcí do 750 obyvatel, kde je jediná prodejna, která bez podpory není schopná pokračovat. Kraj přijal 106 žádostí s celkovým požadavkem zhruba na šest milionů korun, což je dvakrát více než vyhrazená částka. „Dosud není rozhodnuto o případném navýšení prostředků, aby mohlo být uspokojeno co nejvíce žadatelů,“ uvedla na dotaz ČTK mluvčí krajského úřadu Alena Knotková. Loni kraj schválil 81 žádostí a obcím na prodejny přispěl 3,5 milionu korun. Letos jde o šestý rok, na který kraj tento program podpory vypsal.