Pražané se perou o konečné prvenství v základní části, v posledních zápasech však v domácím prostředí nebyli úplně stoprocentní, když si z hlavního města odvezly body celky Karlových Varů, Olomouce a Litvínova. Svěřenci trenérů Hořavy a Jandače však zabrali v důležitém souboji s Třincem, přímého konkurenta o prezidentskou trofej zdolali 4:2 a v úterý bez problémů naplnili roli favorita na ledě posledních Českých Budějovic, kde vyhráli 7:2. Momentálně jsou Pražané na 1. místě tabulky se ziskem 105 bodů, Třinec má však zápas k dobru a ztrácí pouhé dva body.

Sparta není na čele tabulky náhodou. Téměř ve všech týmových statistikách je buď na vedoucí pozici a nebo minimálně na předních příčkách. Devízou Pražanů jsou hlavně úspěšnost střelby a také využívání přesilových her, což by mohl být důležitý faktor i pátečního střetnutí, protože Kometa je v tomto ohledu hned druhá za Spartou. Výborné hodnocení zaznamenali Sparťané také v oslabení, kde jsou rovněž nejlepší v soutěži.

Kanadské bodování pražského celku vede kapitán Michal Řepík (26+25). Mezi další opory patří David Tomášek (19+28), nejlepším nahrávačem je se 30 asistencemi Roman Horák. Sparta si do další sezony pojistila i služby dravého útočníka David Dvořáčka.

Defenzíva Sparty má velkou oporu v Janu Košťálkovi (10+15), produktivní je také David Němeček (5+17) i jeho si management Sparty pojistil do dalších dvou sezon. Dalším borcem, se kterým pražský celek prodloužil smlouvu je Milan Jurčina.

Brankoviště Sparty má hned dvě osobnosti. Matěj Machovský odchytal 39 zápasů s úspěšností zákroků 91,43 procent, průměrně pak inkasoval 2,24 branky na zápas a v tomhle ohledu je třetím nejlepším maskovaným mužem soutěže. Dlouze není třeba představovat ani Alexandra Saláka, zvučná posila do pražského brankoviště zasáhla v deseti případech, úspěšnost zákroků překračuje hranici 93 procent, průměrně bývalý reprezentační brankář inkasoval jen 1,8 branky na zápas.

Úterní zápas s Olomoucí dospěl do prodloužení a Kometa tak bodovala v osmém zápase v řadě, z toho šestkrát zvítězila. Brno se nadále může spolehnout na první formaci s aktuálně nejproduktivnějším hráčem extraligy Peterem Muellerem (29+35). Brněnský forvard drží náskok čtyř kanadských bodů před třineckým Martinem Růžičkou, pomýšlet navíc může i na krále extraligových střelců, na rovněž třineckého Matěje Stránského mu momentálně chybí tři branky.

Jak už jsme zmínili, v Praze bude zajímavé sledovat přesilové hry, oba kluby jsou v tomto ohledu tím nejlepším, co může nejvyšší soutěž momentálně nabídnout. Na ledě Sparty by se Brnu mohla vyplatit příkladná disciplína, s počtem 449 trestných minut je Kometa suverénně nejslušnějším týmem extraligy.

Brňané budou ve zbývajících zápasech bojovat o možnost startovat předkolo play-off na domácím ledě. Momentálně drží 8. příčku, před sebou mají na tři body vzdálené Pardubice, na zaváhání Jihomoravanů pak čekají v Karlových Varech a Vítkovicích. Spíš než o konečné tabulkové postavení však půjde o co nejlepší doladění formy před finišem sezony, což jde ale ruku v ruce se snahou skončit na co nejlepším umístění. Zápas se Spartou bude pro Kometu určitě dostatečným testem, ostatně jak potvrzuje také trenér Jan Zachrla: „Zápasy se Spartou jsou určitě kvalitní, jak po stránce herní a hokejové, tak i emoční. Je to derby, hráči se na utkání těší, do toho krásná hala, je to takový hokejový svátek. Co se týče sestavy, vrací se Vojta Němec a Tomáš Vincour, Tomáš Šoustal s námi už chvíli trénuje. Jinak by se v pátek sestava neměla nijak měnit. Chceme ji před play-off co nejvíc ustálit.“