Mezinárodní strojírenský veletrh (MSV), který spolu s veletrhy Transport a Logistika, Envitech a Woodtec obsadí příští týden brněnské výstaviště, se přibližuje velikosti, jakou měl před pandemií covidu. V deseti pavilonech se od úterý do pátku představí 1312 firem ze 43 zemí, v roce 2019 to bylo 1662 firem ze 30 zemí. Po pandemii se vracejí firmy z Asie, silné zastoupení budou mít letos Spojené státy, řekli novinářům za pořádající Veletrhy Brno generální ředitel Jan Kubata a ředitel MSV Michalis Busios.

„Pomalu se blížíme velikosti veletrhu před covidem, velice nás těší návrat vystavovatelů z asijských zemí, například z Indie nebo Číny, a díky CzechTrade přijede také 11 států USA, které budou nabízet možnosti exportu pro české výrobce,“ uvedl Kubata.

Jedním z témat letošního MSV bude energetika a udržitelný průmysl

„Veletrh se bude věnovat možnostem energetických úspor v podnicích, ale také úsporám materiálních zdrojů, věnovat se budeme i tématu oběhového hospodářství,“ doplnil Busios. Větší prostor letos dostane autonomní přeprava, které pořadatelé vyčlenili pavilon Y, návštěvníci budou mít možnost projet se autonomním autobusem Aurrigo, v areálu se bude pohybovat i autonomní doručovací robot od firmy BringAuto.

Pořadatelé se v souvislosti s veletrhem museli vypořádat s komplikovanou dopravní situací i úbytkem parkovacích míst kvůli stavebním pracím v Bauerově ulici

„Vzhledem k aktuální situaci v okolí areálu jsme věnovali tomuto tématu velkou pozornost a s policisty i strážníky hledali řešení. Letos proto umožníme parkování uvnitř areálu. Až se vyhrazené plochy zaplní, budeme návštěvníky směrovat na parkoviště u Anthroposu, kde zároveň dostanou lidé lístek na trolejbus, připravená bude i plocha směrem k Mendlovu náměstí. Podle našich propočtů by tato místa měla nahradit chybějící parkování na Bauerově,“ řekl Busios.

V termínu MSV se po šesti letech vrací veletrh pro dřevozpracující a nábytkářský průmysl Woodtec, který se naposledy konal v roce 2017, v dalších letech by se měl konat samostatně