fbpx
29. 03. 2023 Dnes má svátek Taťána

Na náměstí v Brně protestovalo 5000 lidí proti útoku Ruska na Ukrajinu

ddiwhd

Foto:

redakce (MOŠ)

Dominikánské náměstí v Brně zaplnili dnes po poledni odpůrci ruské invaze na Ukrajinu. Přišlo asi 5000 lidí, řekla mluvčí městské části Brno-střed Kateřina Dobešová. Mezi účastníky byli rodiny s dětmi, studenti, Ukrajinci i další cizinci žijící v Brně, včetně skupiny Rusů odsuzujících invazi. Náměstí bylo protestujícím malé, dav se přeléval i do Zámečnické a Veselé ulice.

"Jsme svědky toho, jak křehká je svoboda a nezávislost jedné velmi blízké země," řekl režisér Břetislav Rychlík. Podle náměstka primátorky Petra Hladíka (KDU-ČSL) z výroků ruského prezidenta Vladimira Putina jasně plyne, že Ukrajinou jeho teritoriální ambice nekončí.

"Všichni ti chlapi, kteří se zbraní v ruce brání Ukrajinu, brání Kyjev a další města, bojují i za nás," řekl  Hladík. Zdůraznil, že Ukrajina musí dostat maximální podporu. Putina označil za diktátora.

Shromáždění svolala Ukrajinská iniciativa jižní Moravy, jejíž zástupci poděkovali Čechům za podporu. Účastníci měli ukrajinské vlajky, stužky na klopách, případně modré a žluté balonky.

Jako první z řečníků vystoupila primátorka Markéta Vaňková (ODS). Putina připodobnila k Voldemortovi, padouchovi z knih o kouzelníku Harrym Potterovi. "Putin je pán zla, nic ho neopravňuje k tomu, aby obsadil suverénní stát," uvedla Vaňková.

Ukrajinská konzulka v Brně Anna Prošková zdůraznila, že Rusko agresivně napadlo mírumilovnou zemi, která ale pod tlakem nesložila zbraně – muži bojují, matky vyrábí zápalné Molotovovy koktejly. Jednotlivcům a institucím v Česku poděkovala za podporu.

Mezi instituce aktivně vystupující ve prospěch Ukrajiny patří brněnská Masarykova univerzita. "Putin hovoří o denacifikaci Ukrajiny, při tom vše, co v posledních letech dělá, odpovídá krokům nacistického Německa proti Československé republice," řekl rektor Martin Bareš.

Bývalá šéfka Českého centra v Kyjevě Lucie Řehoříková se vyslovila pro vstup Ukrajiny do EU. Země podle ní absolvovala náročná přístupová jednání. Řečníci z neziskových organizací varovali před humanitární krizí jako následkem ruského vpádu. "Česko je na pomoc připravené, v tomto si věřme," uvedla aktivistka Barbora Antonová. Občanská společnost v Česku má podle ní zkušenosti z uprchlické krize, první vlny covidu-19 i tornáda na Moravě.

Líbí se mi

0
Zdroj:
Facebook
Twitter
Email

Exkluzivně pro Brňana

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT