Správa a údržba silnic Jihomoravského kraje (SÚS JMK) má v plánu letos realizovat 45 staveb, z toho 18 mostů, k dispozici na to má 1, 409 mld. korun. Radní Jiří Crha (ODS) předpokládá, že by mělo přibýt během roku ještě zhruba 200 až 300 milionů korun z přebytku rozpočtu kraje. Financování už schválili krajští radní.

„Když najdeme nějaké prostředky navíc, dáváme je do silnic, protože doháníme historický dluh. Do krajských cest tak letos míří 1,4 miliardy. 550 milionů dá kraj, 455 se podařilo získat ze státního fondu dopravní infrastruktury a dalších 400 milionů z evropského programu IROP. Je to potřeba,“ uvedl jihomoravský hejtman Jan Grolich.

„I v letošním roce realizujeme na území kraje významné stavby. K těm patří obchvat Čebína, kde letos prostavíme asi 258 mil. korun nebo nás čeká druhá etapa oprav vyškovského mostu a mnoho dalších. Osobně jsem rád, že se přes všechny problémy, které přípravy dlouhodobě zdržovaly, podaří konečně zahájit oprava mostu přes Roketnici u Rohlenky. I když to bude pro řidiče s jistým omezením, věřím, že opravený most všichni oceníme,“ řekl radní pro oblast dopravy Jiří Crha.

Z těch větších staveb, které SÚS JMK odstartuje ve většině z jara tohoto roku, patří třeba rekonstrukce silnice v trase Zastávka po hranici kraje. V letošním roce půjde o první etapu z takřka 6 kilometrového úseku, kde odhadované náklady jsou 172 mil. korun. V plánu je také úsek staré dálnice na silnici III/3844 za 26 mil. Kč. V plánu je i úprava křižovatky v Předklášteří.

„Důležitou stavbou tohoto roku je také průtah ulice Masarykova v Modřících kde je finanční předpoklad 42 mil. Kč nebo nás čeká rekonstrukce silnice v Brně II/374 v ulici Černovická, tady jde o investici 65 mil. Kč. Co se týká mostů, tak tady bych rád zmínil Brod nad Dyjí, kde zahájíme opravu mostu ev. č. 39615-1, finanční předpoklad je 58 mil. korun,“ popsal ředitel Správy a údržby silnic Jihomoravského kraje Roman Hanák.

Z financí, které jsou určeny k zajištění bezpečnosti provozu SÚS JMK, což je celkem 8 mil. korun budou vyměněna například svodidla na silnici II. třídy v trase Šebrov – Kateřina – Blansko, dále SÚS JMK bude financovat zlepšení protismykových vlastností ve vybraných nebezpečných úsecích a provede zvýraznění vodorovného dopravního značení.

„V letošním roce počítáme také s výměnou povrchu za protihlukový koberec na silnici III. třídy, a to v úseku Brno Přízřenice, ul. Moravanská, ul. Modřická, Moravany ulice Hlavní, tady půjde o investici za 4 mil. korun. Protihlukovou stěnu pak budeme realizovat v Modřicích, a to v celkovém objemu 15 mil. korun,“ uzavřel Hanák.