Na brněnskou Otevřenou zahradu spravovanou Nadací Partnerství má v příštích letech navázat Otevřený les, který areál v Údolní ulici propojí s parkem Špilberk. Radní města dnes souhlasili s vyčleněním peněz na projekt nového parku a výpůjčkou částí pozemku od Kongregace Milosrdných sester sv. Karla Boromejského. Výpůjčka bude uzavřená na 30 let s možností prodloužení. Magistrát o tom informoval v tiskové zprávě.

Neudržované pozemky okupují bezdomovci

„V současné době jsou pozemky neudržované, poskytují prostor pro lidi bez domova. Jedná se o jednu z posledních částí parku Špilberk, která není upravena pro veřejnost. Dokončení této lokality by propojilo Otevřenou zahradu s parkem, návštěvníkům by poskytlo nový prostor v kvalitě lesoparku a také by odlehčilo přetíženému provozu Otevřené zahrady,“ uvedl náměstek primátorky Filip Chvátal (KDU-ČSL).

Projekt přijde na 351 tisíc korun

Odbor životního prostředí magistrátu nechal v roce 2022 zpracovat studii území, které navazuje na Otevřenou zahradu. Z návrhů zpracovaných formou soutěže vzešel koncept Otevřeného lesa od projekční kanceláře Arbodesign. Část lesa vybuduje město. Radní dnes schválili vyčlenění 351 tisíc korun na zpracování projektové dokumentace. Druhou část má na starost Nadace Partnerství, která již projektovou dokumentaci má.

Zahradou ročně projde 50 tisíc lidí

„Práce začnou na podzim. Snahou je, aby tam vznikla taková městská divočina. Abychom měli přírodní prostor pro výuku dětí i místo, kde se vyběhají, bezpečně si vlezou do houští nebo si něco postaví z klacků. Některé náletové dřeviny odstraníme, ale část starých stromů zůstane a vysadíme i nové stromy. Otevření plánujeme na jaro 2026,“ řekla vedoucí Otevřené zahrady Eva Kvapilová. Zahradou podle ní za sezonu od dubna do října projde na 50 tisíc lidí a je kapacitně plně vytížena.