Síně i venkovní prostranství hradu Špilberk zaplnily sochy pětaosmdesátiletého Jana Hendrycha. V západním křídle hradu návštěvníci najdou méně rozměrná díla z různých období Hendrychovy tvorby, například portrétní hlavy a figury.

Pod širým nebem jsou díla v životním a nadživotním měřítku. Výstava nazvaná Jan Hendrych 85 potrvá do 8. ledna příštího roku, informovala Barbora Kachlířová z muzea.

Jihovýchodní bastion hradu „osídluje“ soubor soch z kovu a smaltu, které Hendrych vytvořil na ostravském sympoziu Smalt Art. Jihozápadní bastion hostí skupinu betonových figur.

„Setkáním s oběma skupinami soch, smaltovými i betonovými, instalovanými do podnětného dialogu s architekturou hradu i s výhledy na město, divák zakusí, jak citlivě Hendrychova socha reaguje na proměny světelných a atmosférických podmínek a jak silně dokáže ovládnout nejen okolní prostor, ale i emoce,“ popsala kurátorka Ilona Víchová.

Zážitek umocní ještě soubor soch Hendrychova žáka Adama Velíška nazvaný Armáda. Tvoří jej 66 bezhlavých psů, kteří zaplnili příkop hradu.

Tvorba Jana Hendrycha podle pracovníků muzea nic nepředstírá, nekalkuluje a vychází z potřeby tvořit. „Snad tato výstava napomůže nám, mnohdy vyčerpaným a dezorientovaným divákům, nalézt cestu k poznání skutečně trvalých hodnot a inspiruje nás k opravdovosti a hloubce nejen myšlenek, ale i činů,“ uvedl ředitel Muzea města Brna Zbyněk Šolc.