Svátek slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje se na Moravě po dvanácté slaví také vyvěšováním zlato-červené vlajky s orlicí na budovách radnic a obecních úřadů. Cílem je připomenout nejen význam cyrilometodějské misie, ale také dějiny Moravy jako samosprávné země. Zájem radnic rok od roku roste, řekla Lenka Holaňová, místopředsedkyně Moravské národní obce, která iniciativu Za vyvěšování moravské vlajky koordinuje.

V kolika vesnicích a městech dnes vlajku vyvěsili, nelze přesně určit. Moravská národní obec oslovuje radnice předem a pozitivní zpětnou vazbu s příslibem vyvěšení tentokrát měla přibližně z 1600 úřadů, od nejmenších vesnic po magistráty velkých moravských měst. Po tornádu na Moravě už se organizátoři přestali aktivně na radnicích dotazovat a zaměřili se na pomoc oblasti zasažené živelní pohromou.

Moravská národní obec doporučuje pro podobné účely používat zlato-červenou vlajku, na které je uprostřed šachovaná orlice v modrém poli. Existuje však více variant vycházejících z historických pramenů. Moravská vlajka je proto dlouhodobě tématem odborných debat heraldiků a vexiologů.

Spolek Moravská národní obec existuje od roku 1985, věnuje se osvětě o moravské historii a kultuře. Podle Holaňové pořádá besedy, přednášky a setkání na památných místech. V Brně každý rok v září organizuje Den za Moravu. Spolek podnítil také vznik učebnice moravských dějin a pořádá anketu Osobnost Moravy.

Cyrilometodějský odkaz na jižní Moravě v posledních letech každý rok připomínala také pouť na slovanském hradišti v Mikulčicích na Hodonínsku. Letos se nekoná, Mikulčice jsou silně poničené tornádem. Areálu slovanského hradiště se vzdušný vír vyhnul.