"V sobotu soutěží lovecká a pastevecká plemena a plemena neuznaná mezinárodní kynologickou federací, v neděli pak plemena společenská a sportovní," vysvětlil ředitel výstavy a předseda Českomoravské kynologické unie Lubomír Široký.

Hanácká národní výstava psů je především soutěží krásy. Posuzuje se tedy, zda vzhled zvířat odpovídá standardům i to, jak se pohybují. Vždy dopoledne porotci ze tří zemí hodnotí každé plemeno zvlášť. Vítězové jednotlivých plemen se pak utkají o titul nejkrásnějšího psa dne. Vítězové prvního a druhého dne se pak v neděli odpoledne střetnou v soutěži o nejkrásnějšího psa výstavy.

Vzhledem k různým rasám, které se v jednotlivé dny posuzují, bývají finalisté obvykle dost rozdílného vzhledu. "Sice se ve finále nemůže potkat čivava a doga, protože jejich plemena se hodnotí ve stejný den, ale obvykle se potká pes lovecký se společenským plemenem, často to bývají třeba pudli," konstatoval Široký.

Nejpočetnější skupinou mezi přihlášenými plemeny byli staffordšírští bulteriéři, kterých soutěží 101. Přesto nejde o nejpopulárnější plemeno v Česku chované. "Nejpopulárnější je plemeno německý ovčák, zapsaných se jich ročně v České republice rodí 4000. Ale na výstavy jich chodí asi 20. Je to sportovní plemeno a chodí na vlastní soutěže, ne na soutěže, kde se hodnotí vzhled," vysvětlil ředitel výstavy.

Na Hanáckou národní výstavu psů přijeli soutěžící z deseti zemí. Kromě Česka a Slovenska mimo jiné také z Polska, Rakouska, Německa, Švýcarska i Ruska. Pro chovatele je titul z výstavy důležitý z obchodního hlediska. Štěňata oceněných rodičů mají na trhu větší cenu než štěňata jedinců bez titulu.

Hanácká národní výstava psů je první velkou kynologickou akcí v kalendářním roce 2019. Dříve se konala v Olomouci, kvůli rekonstrukci tamějšího výstaviště ji však organizátoři v roce 2012 přesunuli do Brna.