fbpx
22. 03. 2023 Dnes má svátek Leona

Národní divadlo Brno dnes začne uvádět Pikovou dámu. Po zdravotních komplikacích vystoupí i Soňa Červená

O devastující hráčské vášni a touze po nedosažitelném vypráví opera Piková dáma, která dnes večer rozšíří repertoár Národního divadla Brno. 
20134

Foto:

ndbrno.cz

Melodie Petra Iljiče Čajkovského zpívá mezinárodní tým plný zvučných jmen, jednu z rolí přijala také dvaadevadesátiletá Soňa Červená. Všechny reprízy jsou až na pár vstupenek vyprodané.

Červená v propagačním rozhovoru připomněla, že byla v Brně před lety v angažmá, později z totalitního Československa emigrovala. "Tehdy byl takový slogan, že je to na věčné časy. A já jsem si opravdu myslela, že se loučím na věčné časy. A představte si, že za 60 let tady stojím na jevišti, to je úžasné. Přála jsem si to, a tak jsem tady a nic mě nezarazí, abych tady nevystoupila," uvedla Červená.

Do generálkového týdne se vrátila po hospitalizaci, kvůli následkům úrazu prodělala operaci krčku stehenní kosti. Ve čtvrtek na generálce používala jako oporu chodítko.

Čajkovského opera sleduje osud mladého carského důstojníka. Touží po tajemství tří karet, které vždy vyhrávají. Režisér Martin Glaser operu inscenuje jako vzpomínky člověka, který překročil hranici šílenství a zpětně pohlíží na svůj život. Důstojník své zničující posedlosti obětoval milostný vztah, dopustil se zločinu a ztratil rozum.

"Ničí jej touha po nedosažitelném – po bohatství, úspěchu, kterého by mohl dosáhnout bez práce, bez zásluh," popsal Glaser. Doplnil, že právě tento motiv přibližuje operu současnosti.

Opera inspirovaná novelou Alexandra Sergejeviče Puškina měla premiéru v roce 1890. V Brně se hraje po více než půlstoletí. Shodou okolností v inscenaci z roku 1953 taktéž účinkovala Červená.

Líbí se mi

0
Facebook
Twitter
Email

Exkluzivně pro Brňana

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT