Národní divadlo Brno uvede hru Před východem slunce

Činoherní soubor Národního divadla Brno nabídne v pondělí 20. května premiéru hry Před východem slunce. Představení, které diváci zhlédnou v divadle Reduta, má přiblížit dnešní rozpolcenou společnost a neschopnost lidí diskutovat o problémech.

  • Foto

    NdB

Autorem hry je Rakušan Ewald Palmetshofer, který se inspiroval stejnojmenným dramatem Gerharta Hauptmanna z roku 1889. "Chtěli jsme v Redutě uvést hru od současného autora, což se nám splnilo, jelikož Palmetshofer novou podobu hry uvedl před dvěma lety," řekl dramaturg představení Pavel Jurda.

Herci vypráví příběh alkoholika Egona Krauseho, který se po letech setkává s bývalým spolužákem, novinářem Alfredem Lothem. Spolu vedou rozhovory o společenských tématech a postupně rozkrývají pravdu o rodinných vztazích. V hlavních rolích se představí Vladimír Krátký, Martin Siničák nebo Annette Nesvadbová. Překlad z němčiny zajistila Iva Kratochvílová.

"Hra ukazuje podobu současné společnosti a její deformaci. Do popředí se dostávají témata jako smutek a deprese, která je onemocněním současnosti," řekl Zielinski. Na diváky čekají dlouhé monology mezi hlavními postavami. Právě argumentační linka příběhu autory zaujala a byla jedním z důvodů, proč souhlasili se zpracováním zrovna této inscenace.

"Příběh začíná jako sitcom a postupně graduje a stává se tragédií. Může znázorňovat třeba současnou Evropu, která je dle mého příkladem rozdělené společnosti," uvedl Zielinski.

Hra reflektuje i postavení žen ve společnosti. "V minulosti byly ženy vyobrazovány jen jako chudinky. Palmetshoferovo zpracování jim dává v představení větší prostor," dodal režisér inscenace Thomas Zielinski.