Brněnští policisté předají případ k projednání patrně příští týden. Primátor Petr Vokřál (ANO) označil incident v sále Husy na provázku za smutné sbírání předvolebních bodů. Slušní lidé chtějí kandidovat v komunálních volbách.

Podle Martina Glasera, ředitele Národního divadla Brno, které pořádá festival Divadelní svět včetně kontroverzního sobotního představení, chtěli "brněnští náckové" vzít spravedlnost do vlastních rukou. "Snaha zakazovat nějaké umění je vždy něco nebezpečného," uvedl Glaser.

Policisté v sobotu večer zjistili totožnost 19 lidí, kteří při představení vyšli na pódium, bránili hercům v pokračování a žádali o ukončení produkce. Odešli až za asistence policejního antikonfliktního týmu. Policisté chtějí také ještě analyzovat videozáznamy ze sálu.

Herci byli cizinci, většinou muslimové. Inscenace, v jejíž závěrečné scéně herec s trnovou korunou sestoupí z kříže a znásilňuje muslimku, budila vášně už předem. Hra se mimo jiné zabývá vztahem Západu k Blízkému východu a jeho obyvatelům. Slušní lidé hru označili za "úchylárnu", na nahotu na jevišti reagovali hvízdáním, dupáním, pak hru přerušili. Příště prý v podobné situaci budou reagovat ještě ostřeji.

"O předpokládaném vyjádření protestu, vzhledem k charakteru hry, jsem věděl. Forma protestu ale odpovídá 'slušným' lidem a Pernicovi. Co jiného se dá od nich čekat," napsal Vokřál ČTK v textové zprávě. Boxer Zdeněk Pernica je předsedou hnutí, které lze podle politologa Miroslava Mareše řadit k radikální pravici, dosud ale není pevně ideologicky ukotvené. Jako vysloveně extremistické by zatím Mareš hnutí necharakterizoval, byť se v tomto kontextu objevilo v jedné ze zpráv ministerstva vnitra.

Glaser řekl, že sobotní incident v divadle mu připomněl scény z nástupu fašismu. Mareš by zatím takové závěry nedělal, připomněl, že v Česku se v nedávné minulosti odehrály různé typy blokád a sobotní dění nevidí jako doklad nějakých širších společenských posunů. "Navíc je nutné si uvědomit, že ta hra je skutečně kontroverzní," podotkl Mareš.

Glaser kritizoval také liknavý postup policie, která do divadla vstoupila až po opakovaných žádostech. Podle policejního mluvčího Pavla Švába byli policisté připravení v blízkosti divadla. Neměli informace o násilném jednání. Uvnitř byla bezpečnostní služba zajištěná pořadateli.