Důvodem je rekonstrukce Janáčkovy scény, největší divadelní budovy ve městě. Národní divadlo Brno hrálo část své produkce v alternativních prostorách, třeba na výstavišti, Špilberku a v šapitó v Lužánkách.

„Sezona byla jednou z nejnáročnějších v dějinách Národního divadla Brno. Byli jsme bez své největší scény, bez domovské scény baletu a opery,“ řekl dnes novinářům ředitel Martin Glaser. „Na druhou stranu jsme objevili úžasný prostor na výstavišti,“ uvedl umělecký šéf opery Jiří Heřman.

Divadlo připravilo v minulé sezoně 18 premiér a počet představení dokonce stoupl ze přibližně šesti stovek na 679. Tržby klesly pouze o pět procent na 57,9 milionu korun. Divadlo je kvůli výpadku příjmů za vstupenky i kvůli nákladům na pronájem alternativních prostor ve ztrátě, kterou dokrývá město jako zřizovatel.

„Nelze jinak, ve chvíli, kdy si musíme pronajímat náhradní prostory, a přes všechnu snahu máme menší potenciál toho, co můžeme našim divákům prodat a nabídnout,“ uvedl Glaser.

Rok od roku ubývá klasických předplatitelů, lidé podle Glasera už příliš nestojí o pevně naplánované návštěvy divadla na celou sezonu dopředu. „Předplatné se stává metodou, která je méně populární, trend je v celé Evropě stejný, diváci dávají přednost tomu, aby se mohli rozhodnout na poslední chvíli,“ řekl Glaser. Alternativou je například flexibilní předplatné „na míru“.