Navýšení příspěvku státu na brněnskou GP vítají primátorka i hejtman

Po mnoha jednáních Vláda ČR znovu otevřela téma dofinancování zalistovacího poplatku na Grand Prix ČR. V letošním roce nakonec přidá vláda ze státního rozpočtu prostřednictvímdotace z ministerstva pro místní rozvoj částku 55 milionů korun.

  • Foto

    ilustrační, redakce

Po minulém jednání vlády vyslal premiér do Jihomoravského kraje a všem aktérům, kteří se podílejí na pořádání Moto GP, jasný signál, že je třeba hledat úspory. Kraj, město Brno i samotný automotodrom našly úspory ve výši 10 milionů korun. Proto byl tedy materiál opětovně zařazen na jednání vlády a vláda schválila podporu Jihomoravskému kraji na pořádání akce Moto GP ve výši 55 milionů korun," uvedla ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová.

„Chtěl bych poděkovat vládě, že na základě argumentů, které jsme v posledních měsících k financování Moto GP předkládali ministrům, se nakonec toto téma znovu dostalo na program jejího jednání. Je to dobrý signál pro všechny, kteří za zachování Velké ceny v Brně a v České republice bojují. Město i kraj na konci června schválí navýšení stávající podpory celkově o 5 milionů korun, a to společně s částkou 55 milionů od státu pokryje převážnou část zalistovacího poplatku. Nicméně jsme i nadále připraveni jednat zejména o systémové podpoře tohoto prestižního závodu,“ dodal hejtman Šimek.

„Před několika týdny to vypadalo, že je Grand Prix ČR ve slepé uličce. Jsem přesvědčena, že jednat a diskutovat má vždycky smysl a jsem velmi ráda, že se nám podařilo vládu přesvědčit. A je potřeba také poděkovat týmu v čele s Petrem Vokřálem, kteří problematice financování MOTO GP v uplynulém období věnovali mnoho úsilí. Moto GP svým významem přesahuje hranice jižní Moravy, jde o akci na úrovni ČR, to je potřeba si znovu připomínat. Proto tento krok vidím jako dobrou zprávu do budoucna, a to nejen pro Velkou cenu. I na základě této zkušenosti věřím, že i moje rozhodnutí ukončit od července svoje působení jako náměstkyně hejtmana a soustředit se zejména na komunikaci kraje s parlamentem a vládou i v dalších tématech, je správné a užitečné,“ řekla náměstkyně hejtmana Taťána Malá. 

V podobném duchu se vyjádřila i brněnská primátorka Markéta Vaňková: "Jsem ráda, že vláda nakonec dotaci na pořádání MotoGP pro letošní rok navýšila. Potvrzuje se, že bez výrazného přispění státu tak velký projekt není možné realizovat. Letošní ročník by tedy měl být finančně zajištěn. Doufám, že současně co nejdřív začnou jednání o budoucí a pokud možno systémové podpoře tohoto významného závodu."