fbpx
21. 03. 2023 Dnes má svátek Radek

Nedělní pohled do Husovic: z křovin a náletů se vyloupl pozůstatek starého mostu

Dnešní Nedělní pohled míří tentokrát do brněnských Husovic, kde se po odstranění náletových dřevin a křoví vylouply základy starého železničního mostu z 19. století.
mosthusovice1

Foto:

Martin Maleček, archiv

Odstranění dřevin ukázalo zachovalý zbytek někdejšího železničního mostu, stavby z roku 1884-1885, po kterém od roku 1885 až do května 1962 jezdily vlaky přes ulici Vranovská. „Nahoře je dodnes vidět zbytek původního mostního zábradlí,“ informoval na sociální síti starosta Brna-severu Martin Maleček (za Starosty pro jižní Moravu).

Most byl demontovaný na začátku roku 1964 a podle dobové zprávy „stavbu demontoval 17členný tým montérů. Nechyběla ani Veřejná bezpečnost a zaměstnanci Dopravního podniku města Brna. Vzhledem k dobrému stavu mostu byly jeho díly využity na Dolním nádraží v Brně.“

„V dobrém stavu zachovalá část mostu bude určitě jednou z lákavých zastávek komentované prohlídky někdejší trasy staré Tišnovky v rámci vzpomínkové akce k výročí 60 let od posledního vlaku, který projel tímto městským úsekem,“ upřesnil Maleček.

Zájemci budou mít speciální příležitost podívat se nahoru na mostní těleso. Mnoho unikátních fotografií nejen mostu, ale i jiných míst po trase staré Tišnovky v úseku od parku na Tkalcovské až po Porgesovu bude obsahovat vznikající kniha nazvaná Poslední vlak brněnským Severem (z historie staré Tišnovky).

„Pilně na ní s partou nadšenců pracujeme a budou v ní kromě všech dostupných a v mnoha případech dosud nepublikovaných historických fotografií také současné srovnávací fotografie, historicko-technický úvod o historii staré Tišnovky, nejrůznější historické dokumenty a mnoho osobních vzpomínek pamětníků na Tišnovku a po ní projíždějící vlaky,“ informoval starosta. 

„Už se nemůžu dočkat jak knihy, tak prohlídky. Velmi mě tato trať zajímá,“ uvedl v komentáři na sociální síti jeden z příznivců staré železnice Jan Johaník.

Slavnostní křest knihy, stejně jako premiéra paralelně vznikajícího dokumentárního filmu o tomto úseku staré Tišnovky proběhnou podle Malečka v rámci vzpomínkového dne 28. května 2022.

Líbí se mi

0
Facebook
Twitter
Email

Exkluzivně pro Brňana

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT