Nejstarší a nejmladší kostel představí projekt Brno a jeho chrámy
Foto:
Zdeněk Porcal – Studio Flusser; Františka FOTO
Projekt pořádá TIC Brno ve spolupráci s Biskupstvím brněnským, křesťanskými farnostmi v Brně, Židovskou obcí Brno a brněnskou pobočkou Židovského muzea v Praze. Jeho součástí jsou komentované prohlídky a přednášky týkající se brněnských chrámů i významných osobností spojených s církví.
„V Brně se vždy setkávalo více kultur i náboženství. Multikulturalita je součástí identity města. Chceme s tím seznámit návštěvníky a obohatit je o další náhled na historii i současnost Brna,” upřesnila zpravodajskému portálu BRŇAN ředitelka TIC Brno Jana Janulíková,
Letošní ročník odstartuje 16. června zahajovací koncert v rajské zahradě Augustiniánského opatství na Starém Brně, který přinese autentickou interpretaci horňáckého hudebního folkloru v podání Horňácké muziky Petra Mičky a jejích sólistů. V různých pěveckých formách a hudebních sestavách zazní rozmanitý písňový repertoár horňácké provenience včetně písní nábožných. Po úvodním koncertu bude následovat neformální posezení u cimbálu s možností koštu regionálních vín.
„Zároveň se lidé se vstupenkou na koncert podívají i do Muzea starobrněnského opatství, kde nově visí vzácný originál Rubensova obrazu Svatý Augustin,” dodala Janulíková.
Od 15. června do 15. září se od úterka do soboty zájemci podívají do baziliky Nanebevzetí Panny Marie, kostela svatého Tomáše (oba kostely budou otevřené od 13.30 do 17.30 hodin), kostela J. A. Komenského a kostela svatého Michala (oba chrámy se otevřou vždy od 14 do 18 hodin). Takřka celodenně návštěvníky uvítá minoritský kostel svatých Janů s Loretou.
Své brány otevřou i dvě speciální místa – nejmladší brněnský kostel blahoslavené Marie Restituty na Lesné, otevřený vždy v sobotu od 14 do 17 hodin, a naopak nejstarší funkční kostel v Brně – svatého Jiljí v Komárově (otevřený každou sobotu a neděli).
Součástí projektu jsou také komentované procházky s průvodcem. „Na zcela nové trase, vhodné i pro rodiče s dětmi, se lidé vydají Po stopách brněnské židovské komunity. Zjistí například, jak vypadalo středověké ghetto, kde stávaly někdejší velké synagogy a proč vlastně v Brně nemáme historické židovské památky,“ pozvala nejen Brňany mluvčí městského turistického informačního centra Adéla Nováková.
Další procházky se zaměří na historii českobratrské církve v Brně, nenápadný kostelík Svaté Rodiny na Grohově, věže brněnské katedrály a hned několik prohlídek představí kapucínský klášter a hrobku. Nejen pro rodiny s dětmi jsou připraveny pracovní listy, se kterými si mohou samy projít jednotlivé kostely v Brně a seznámit se zábavnou formou s jejich zajímavostmi.
Tematické prohlídky jsou zdarma, ale z kapacitních důvodů je třeba si je rezervovat předem. Rezervace jsou možné v infocentrech TIC Brno nebo online, kde zájemci najdou data a časy konání včetně míst srazů.
NEJČTENĚJŠÍ
- 03. 02. 2023
- Délka čtení: 2 minuty
- Líbí se ( 0 )
- 30. 01. 2023
- Délka čtení: 3 minuty
- Líbí se ( 0 )
- 31. 01. 2023
- Délka čtení: 3 minuty
- Líbí se ( 0 )
- 04. 02. 2023
- Délka čtení: 4 minuty
- Líbí se ( 1 )
Exkluzivně pro Brňana
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
- 19. 01. 2023
- Líbí se ( 0 )
- 29. 01. 2023
- Líbí se ( 0 )
- 27. 01. 2023
- Líbí se ( 4 )
- 13. 01. 2023
- Líbí se ( 1 )
- Silný vítr a teploty kolem nuly ztížily dopravu na…
- Kometa válí! Stříbrný Šalé potřeboval na hattrick …
- Exkluzivně pro Brňana: Blanka Šperková
- Muž v obchodě v centru Brna léta prodával marihuan…
- RegioJet chystá i na letošek sezonní vlaky do Chor…
- Stížností na brněnský dopravní podnik stále ubývá,…
- Pohled z mostu. Brněnské divadlo uvede mimořádné d…
- Podaří se Kometě s O kapku lepším hokejem odveta s…
- Jižní Moravu zasypal sníh! Některé silnice jsou sj…
- Průzkum: Přes polovinu cestujících v Brně využívá …
Přinášíme vám aktuální události z Brna a okolí. Přehledné zpravodajství, krimi, sport, kulturu a veřejné dění v Brně – denně pro vás vybíráme ty nejdůležitější zprávy z našeho města. Chybí vám tu něco? Napište nám.
copyright © 2022 Press Global s.r.o. ・ všechna práva vyhrazena.