Nejstarším písmem u Slovanů není podle vědců hlaholice, ale starogermánské runy
Foto:
muni.cz
Nápis ve starogermánských runách vyrytý do zvířecí kosti objevili už před čtyřmi lety archeologové z Filozofické fakulty brněnské Masarykovy univerzity společně s keramikou pražského typu v lokalitě Lány u Břeclavi. Tento naprosto jedinečný objev je podle vědců objevem nejstaršího dokladu písma u Slovanů, za které byla až dosud považována hlaholice.
„Popsanou kost podrobně prozkoumal mezinárodní tým složený z vědců z České republiky, Rakouska, Švýcarska a Austrálie a zjistil, že se jedná o nejstarší nápis nalezený u Slovanů, což je nebývalý úspěch v rámci výzkumů v Česku i Evropě,“ přiblížil nález Jiří Macháček z Ústavu archeologie a muzeologie Masarykovy univerzity, který mezinárodní vědecký tým vedl.
K analýze kosti použili odborníci nejnovější genetické a radiokarbonové metody a stáří nápisu potvrdila také traseologická metoda a elektronová skenovací mikroskopie. „Z těchto citlivých analýz vyplývá, že kost pochází z tura domácího, který žil okolo roku 600 našeho letopočtu,“ uvedla Zuzana Hofmanová, která se specializuje na analýzu archaické DNA.
Vyryté znaky určil specialista na starogermánské jazyky Robert Nedoma z Vídeňské univerzity jako runy takzvaného staršího futharku. Jde o písmo, které je spojené se starogermánskou mytologií a používalo je germánsky mluvící obyvatelstvo střední Evropy od 2. do 7. století našeho letopočtu. Dnes je lidé znají především z fantasy filmů typu Pán prstenů nebo z počítačových her.
Abecedu staršího futharku tvořilo čtyřiadvacet znaků, z nichž posledních sedm bylo vyryto na nalezeném zlomeném žebru. Na kosti pravděpodobně byla celá runová abeceda. Nešlo tedy o konkrétní sdělení, ale spíš o učební pomůcku, o čemž svědčí i některé chyby v zápisu. V současné době znají vědci z celé Evropy jen 17 nálezů staršího futharku.
Až dosud se za nejstarší písmo u Slovanů považovala hlaholice, kterou v devátém století přinesli na Moravu z Byzance Konstantin (Cyril) a Metoděj. Přelomový objev archeologů Masarykovy univerzity ukazuje, že Slované již před zavedením hlaholice přišli do kontaktu s runami, které mohli používat například k počítání nebo k věštění.
Nález zároveň zpochybnil vyhraněnou kulturní odlišnost mezi germánskou a slovanskou částí Evropy. „To, že jde o nejstarší doklad písma u Slovanů, je samozřejmě zajímavé pro téměř 300 milionů lidí, kteří mluví některým ze slovanských jazyků,“ dodal Jiří Macháček.
NEJČTENĚJŠÍ
- 04. 02. 2023
- Délka čtení: 2 minuty
- Líbí se ( 0 )
- 04. 02. 2023
- Délka čtení: 4 minuty
- Líbí se ( 1 )
- 03. 02. 2023
- Délka čtení: 2 minuty
- Líbí se ( 0 )
- 30. 01. 2023
- Délka čtení: 3 minuty
- Líbí se ( 0 )
Exkluzivně pro Brňana
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
- 11. 01. 2023
- Líbí se ( 2 )
- 13. 01. 2023
- Líbí se ( 1 )
- 18. 01. 2023
- Líbí se ( 0 )
- 30. 01. 2023
- Líbí se ( 0 )
- Nedělní speciál z Brna: hrad Špilberk má nové osvě…
- Zelofest v Pohořelicích: maxijedlík zbaštil 10 kne…
- Silný vítr a teploty kolem nuly ztížily dopravu na…
- Kometa válí! Stříbrný Šalé potřeboval na hattrick …
- Exkluzivně pro Brňana: Blanka Šperková
- Muž v obchodě v centru Brna léta prodával marihuan…
- RegioJet chystá i na letošek sezonní vlaky do Chor…
- Stížností na brněnský dopravní podnik stále ubývá,…
- Pohled z mostu. Brněnské divadlo uvede mimořádné d…
- Podaří se Kometě s O kapku lepším hokejem odveta s…
Přinášíme vám aktuální události z Brna a okolí. Přehledné zpravodajství, krimi, sport, kulturu a veřejné dění v Brně – denně pro vás vybíráme ty nejdůležitější zprávy z našeho města. Chybí vám tu něco? Napište nám.
copyright © 2022 Press Global s.r.o. ・ všechna práva vyhrazena.