Jihomoravský kraj začal s úvodem tohoto roku slučovat některá střediska volného času. Důvodem je snaha o to, aby byla síť udržitelná a finančně odolná. Provoz bude ekonomičtější, děti by žádnou změnu poznat neměly, řekla mluvčí kraje Alena Knotková. Jako první přejde v lednu Dům dětí a mládeže Kuřim pod brněnské Středisko volného času Lužánky (SVČ Lužánky).

Počet středisek se postupně sníží z 19 na 14. „V každém okrese zbude alespoň jedno. Nabídka kroužků, služeb pro děti a mládež zůstává stejná, provoz ale bude ekonomičtější. Zjednodušíme počet subjektů a snížíme počet ředitelů. V některých střediscích je třeba ředitel a pět zaměstnanců, ředitel po sloučení zvládne bez problému vést deset i 15 zaměstnanců,“ uvedla Knotková.

Z kuřimského zařízení, kam ročně docházejí stovky dětí, se stane Lumík, další pracoviště SVČ Lužánky

„Mám dojem, že všichni z Lužánek jsou vstřícní, mají pokrokovější systém, určitě to přinese hodně pozitivního. A věřím, že dál porosteme a budeme pro děti i dospělé moct dělat ještě víc než dosud,“ řekl ředitel domu Jiří Hejduk. Nově bude vedoucím pracoviště. „Práci mám rád a budu ji dělat i za jiné peníze, navíc mi asi ubudou i nějaké povinnosti, takže je to vyvážené. Má asistentka bude mít méně práce, ale z Lužánek jí nabídli, aby částečně pracovala tam,“ uvedl.

Myšlenku slučování středisek začal kraj společně s ředitelem SVČ Lužánky Janem Ondrouškem rozvíjet v reakci na změnu financování ministerstvem školství

„Cílem bylo, aby síť středisek byla udržitelná finančně i provozně. A současně, aby stále byla nabídka tohoto typu vzdělávání na všech dosavadních místech v kraji. Některé organizace byly příliš malé na to, aby změny ve financování ustály bez redukce činnosti, případně bez významné pomoci zřizovatele. Sloučením těch nejmenších dojde ke stabilizaci a zachování činnosti v místech, kde jednotlivé organizace působí,“ řekl Ondroušek.

Ve sloučení s kuřimským domovem vidí příležitost pro obě organizace. Lužánky mohou rozšířit své aktivity i do Kuřimi, která se v posledních letech rozvíjí. Kuřimské středisko zase získá stabilitu a jistotu zachování činnosti, dodal Ondroušek.

Domnívá se, že i v budoucnu bude díky ekonomické, provozní a personální stabilitě sloučených středisek možné rozšířit činnost do dalších míst, kde dnes žádné středisko nepůsobí. Od roku 2025 se mají sloučit organizace také v Břeclavi a Mikulově, Boskovicích a Letovicích nebo Hodoníně a Veselí nad Moravou.