Některé školy na jihu Moravy prodlouží vánoční prázdniny

  • Foto

    ilustrační (Pixabay)

Některé školy v Jihomoravském kraji díky ředitelskému volnu 20. až 22. prosince prodlouží vánoční prázdniny. Týká se to například šesti škol, jejichž zřizovatelem je městská část Brno-střed, nebo školy ve Znojmě, řekli to zástupci radnic okresních měst, Brna a kraje.

Brno-střed je zřizovatelem 11 základních škol. "Ředitelé šesti z nich požádali o schválení ředitelského volna na 20. až 22. prosince včetně. Nejčastějším důvodem je vysoká nemocnost a karantény učitelů. Městská část souhlasila," uvedla mluvčí radnice Kateřina Dobešová.

Mezi školami, které v Brně-středu prodlouží prázdniny, je například škola v Křenové ulici, také v Antonínské nebo Kotlářské. "Je za hranou, když politici nejdříve řeknou, že prázdniny vyhlásí a pak si to rozmyslí. Rodiče potřebují vědět, s čím mohou počítat," vysvětlil důvody ředitelského volna ředitel školy v Kotlářské ulici Libor Zřídkaveselý. Souhlasí s tím, že 14 dní je dostatečně dlouhá doba na to, aby se všichni zase "dali dohromady". Otevřená zůstane mateřská škola i družina a pro děti rodičů, kteří budou muset do práce, bude škola otevřená v rámci doučování. Školu navštěvuje 530 žáků, má asi 45 učitelů. Ředitel uvedl, že v jednu chvíli chyběla čtvrtina pedagogů, výuku tehdy zvládli jen díky studentům, kteří byli ve škole na praxi.

Brněnský magistrát zřizuje pouze dvě základní školy, zatím ani jedna z nich podle mluvčího města Filipa Poňuchálka o prodloužení prázdnin nepožádala. Kraj zřizuje 182 středních škol a školských zařízení, mluvčí kraje Alena Knotková uvedla, že kraj zatím nemá informace o tom, že by nějaká škola možnosti ředitelského volna využila.

Hodonín zřizuje pět základních škol, podle mluvčího radnice Josefa Horníčka žádná z nich prodloužení prázdnin neplánuje. Obdobně je tomu ve Vyškově, který zřizuje šest základních škol, a v Blansku, které zřizuje čtyři základní školy. Znojmo zřizuje šest základních škol, podle mluvčí radnice Soni Bystřické má zatím v plánu prodloužit prázdniny jen ZŠ JUDr. Josefa Mareše. "Ze zbývajících základních škol, které město zřizuje, prozatím nepřišla informace, že by k tomuto kroku chtěli ředitelé škol přistoupit," uvedla Bystřická.

Liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj) navrhl v pondělí ministru školství v demisi Robertu Plagovi (za ANO) a kandidátovi na ministra Petru Gazdíkovi (STAN), aby přehodnotili dohodu o tom, že se vánoční prázdniny nebudou prodlužovat. Výuka by podle Půty měla skončit v pátek 17. prosince a na stejný den by bylo dobré posunout testování školáků, řekl po jednání krizového štábu kraje. Plaga to odmítl, protože zavřít školy může jen ministerstvo zdravotnictví, které s tím také nesouhlasí. Gazdík by podle vyjádření pro Českou televizi prázdniny prodloužil, ale uvedl, že to nemůže ovlivnit, protože zatím není ministr. Půta o tom chce ještě jednat na úrovni kraje a prověřit, zda je to v kompetenci hejtmana.

Zdroj: 
čtk