Fakultní nemocnice u svaté Anny (FNUSA) v Brně může od letoška využívat pěstírnu konopí i pro komerční účely. Léky, které tam připraví, by na pultech nemocniční lékárny mohly být už v druhé polovině letošního roku. Na konferenci Konopí a věda to dnes řekl Václav Trojan, vedoucí Cannabis Facility Mezinárodního centra klinického výzkumu FNUSA.

„Jsme na přelomu nejen výzkumu, ale i komerce. Jsem rád, že to, co známe o přírodních materiálech, můžeme uplatnit v praxi a proti lékařskému předpisu nabídnout našim pacientům. V Česku jsme jediné státní zařízení, které tuto licenci má,“ řekl Trojan.

Komerční využití umožnila loňská novela zákona

Podle Trojana je v tuzemsku do deseti míst, které licenci mají. Vedle FNUSA to jsou soukromé farmaceutické firmy. V Centru pro léčbu bolesti ve fakultní nemocnici loni předepsali konopí 320 pacientům. „Je to zhruba 15 procent všech předpisů konopí v Česku. Poslední novinkou je, že od letoška můžeme užívat i extrakty z konopí, ale zatím není legislativně dořešené množství. Extrakty se mohou podávat lokálně pro léčení různých kožních onemocnění. Většinou pacienti konopí polykají, což je i světový trend,“ dodal vedoucí lékař centra Radovan Hřib.

Podle lékaře je Česko velmi progresivní, co se užívání léčebného konopí týče

„V porovnání s ostatními státy Evropy bych řekl, že jsme v horní čtvrtině. Samozřejmě legislativa to ovlivňuje, ale nejde o nějaké pěstování, ale o výrobu léku, takže podmínky musí být přísné,“ dodal Hřib s tím, že obecně lékařů, kteří konopí využívají, přibývá.

V centru předepisují konopí nejčastěji pro léčbu chronických bolestí, třeba zad či kloubů

Konopí ale využívají i onkologové při nevolnostech a zvracení po chemoterapii či neurologové pro zmírnění příznaků například Parkinsonovy choroby. Konference Konopí a věda se koná v Brně poosmé, přednášejí na ní světoví odborníci na léčbu konopím. Mezi nimi je i nestor výzkumu konopí Lumír Hanuš, který působí v Izraeli. Hanuš řekl, že i když byl dříve proti, nyní vnímá, že jen stoprocentní legalizace umožní pacientovi získat to, co potřebuje.