Pouhých 13 měsíců trvala výstavba nového pavilonu v nemocnici v Hodoníně. Dvoupodlažní objekt nabídne pacientům špičkové zobrazovací metody včetně vyšetření magnetickou rezonancí, ale také zázemí pro pacienty i zdravotníky, lékárnu či archiv. Na investici za více než 180 milionů korun přispěl 102,5 miliony kraj a 83 milionů pokryla nemocnice. V tiskové zprávě to uvedla mluvčí hejtmanství Helena Ondřejová.

Nová rezonance zkracuje čekací lhůty, řekl hejtman

„Včasná léčba vyžaduje včasnou diagnostiku. Každá nová magnetická rezonance, kterou pacientům v kraji můžeme nabídnout, zkracuje čekací lhůty a zvyšuje šance na uzdravení. Jsem moc rád, že se v Hodoníně podařilo tohle zvládnout, navíc takto rychle,“ uvedl hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL).

Odpadne dojíždění do jiných nemocnic

Nový pavilon umožní, že lidé ze spádové oblasti krajské nemocnice nebudou muset dojíždět za vyšetřením třeba do Brna. „Hodonínská nemocnice je spádová pro zhruba 60 tisíc lidí. Potenciálně všichni tito lidé díky novému pavilonu nebudou muset dojíždět za specializovanou péčí do jiných zařízení. Prostory nabídnou špičkové vybavení a věřím, že radost z nich budou mít nejenom pacienti, ale i zaměstnanci nemocnice,“ řekl jihomoravský radní pro oblast zdravotnictví Karel Podzimek (ODS).

Odborníci řešili nároky na provozní potřeby nemocnice

Na zpracování projektu se podílelo několik odborníků včetně architektů. Měli za úkol vyřešit především složité nároky na dispoziční a provozní potřeby nemocnice v podobě co nejkratší docházkové vzdálenosti pro pacienty, zachování transportní logistiky či usnadnění orientace. „Konfigurace území a stávajících objektů polybloku nemocnice nakonec předurčila i tvar přístavby ve vnitrobloku. Hlavním materiálem obvodového pláště se záměrně stal obklad z cihelných pásků, který se lépe začlenil do zeleně, a ne příliš prostorného nádvoří, kde by bílá fasáda působila opticky větším dojmem,“ popsal architektonickou podobu areálu vedoucí hospodářsko-technické správy nemocnice Jaroslav Malát.

Nový moderní pavilon má dobře vyřešené uspořádání

„Dvoupodlažní objekt obsahuje ve vstupním podlaží čekárnu, zázemí pro personál i pacienty, recepce, vyšetřovny skiagrafu, skiaskopu, magnetickou rezonanci a pracoviště CT s příslušenstvím. Tedy kabiny, WC, přípravny, popisovny a ovladovny a technické místnosti. V suterénu je pak umístěno skladové a technické zázemí lékárny, prostory pro spisovnu a uložení zdravotnické dokumentace a technické provozy – strojovna vzduchotechniky s předávací stanicí UT a elektrorozvodna,“ upřesnil ředitel nemocnice Jiří Koliba.

Hitem je magnetická rezonance

Hitem nového pavilonu je magnetická rezonance za téměř 40 milionů korun. „Moderní 1.5 Teslový přístroj MR skener je vybavený technologiemi, které umožňují získávání rychlejších a přesnějších obrazů vyšetřovaných části lidského těla. Přístroj se přizpůsobuje biologickým rozdílnostem pacientů a pomáhá personálu s nastavením optimálních parametrů vyšetření. Efektivní urychlení většiny vyšetřovacích sekvencí na našem novém MR umožňuje zkrátit čas vyšetření až o polovinu při získání většího množství diagnostických informací, než bylo obvyklé,“ vysvětlil primář radiodiagnostického oddělení Juraj Grebáč.