Nadále však přibývá i volných pracovních míst, v červenci jich vzniklo 854 a celkově bylo 24.703 volných pozic. Jihomoravský kraj je tak jedním ze tří v celé republice, kde je nezaměstnaných víc než volných pracovních míst.

Po setrvalém poklesu, který ne jihu Moravy začal v únoru, je to první letošní nárůst nezaměstnanosti. Stejný vývoj měla nezaměstnanost i v celé České republice, kde v červenci vzrostla na 3,1 procenta ve srovnání s červnovou mírou 2,9 procenta.

Nejvyšší nezaměstnanost byla v červenci na Znojemsku, kde se její míra vrátila pod hranici pěti procent na 4,9 procenta. Bez práce tam bylo o 135 lidí více než v červnu, celkem 3791. Volných míst přitom ale ve srovnání s červnem 107 ubylo na celkový počet 1443 pozic.

Míra nezaměstnanosti rostla mírně v celém kraji, o 0,2 procentního bodu se zvýšila na Brněnsku, Břeclavsku a Znojemsku, na Blanensku, v Brně, na Hodonínsku a Vyškovsku stoupla o 0,1 procentního bodu.

Nejnižší nezaměstnanost je v kraji dlouhodobě na Vyškovsku, kde se v červenci zvýšila na 2,2 procenta. Bez práce tam bylo 1404 lidí, což znamená, že od konce června přišlo o práci 36 lidí. K dispozici je na Vyškovsku 1599 volných pracovních míst.