Výstavu s názvem Louis Braille – tvůrce šestibodového písma představilo na pondělní vernisáži Technické muzeum v Brně.Louis Braille, francouzský vynálezce a učitel, přišel jako malý chlapec nešťastnou náhodou při hře o zrak. V patnácti letech vytvořil písmo, které dodnes umožňuje vzdělávání nevidomých a slabozrakých na celém světě. Výstava však ukazuje mnohem víc. “Je tady řada věcí, která se týká historie Braillova písma,návštěvníci se mohou seznámit s Braillem a jeho následovníky,"  říká Antonín Brzobohatý, předseda Českého spolku Trnka. "Na druhou stranu, jsme ve 21.století, tak sou tady modernější, elektronické pomůcky pro nevidomé, které jako spolek vyvíjíme a snažíme se je vyrábět.

Skutečnou novinkou je prezentace vývojového prototypu jedinečného vzdělávacího terapeutického zařízení pro nácvik čtení a psaní Brailleova písma – takzvaného tubletu. Jedná se o inovační technologii zájmového spolku TRNKA ze Slovenska, která umožní nevidomým učit se Brailleovo písmo bez pomoci lektora. “Je to vlastně něco, jako audioslabikář," prozradil Karel Trnka, zakladatel spolku pro nevidomé na Slovensku. "Tento přístroj bude nevidomému klientovi k dispozici 24 hodin denně, bez toho, aby musel někoho obtěžovat nebo se spoléhat na pomoc z venčí.” Kromě práce s brailleovým písmem tento tublet po výměně silikonové klávesnice může sloužit také ke čtení a výuce notových záznamů nebo číselných tabulek.

Návštěvníci výstavy si mohou prohlédnout a vyzkoušet také další unikát – knihu, zapůjčenou z řeckokatolického historického kostela ve Staré Ľubovni. Tato kniha nevidomým umožňuje prohlídku interiéru kostelíku bez průvodce. Součástí expozice je také interaktivní koutek, ve kterém si zájemci mohoui vyzkoušet hry pro nevidomé a poznávat k čemu nevidomí používají vybrané předměty.

V Technickém muzeu v Purkyňově ulici v Brně můžete tuto výstavu vidět až do 25.února 2019.