Brno se v Paktu starostů a primátorů zavázalo, že sníží emise CO2 a zvýší svou odolnost vůči lokálním dopadům klimatických změn, jako jsou dlouhotrvající sucha, vlny extrémních veder či mrazů nebo přívalové deště.

Proto spustilo výzvu Připrav Brno, která cílí na občany i firmy a instituce. Samo ale připravilo či chystá řadu opatření, od budování městské solární elektrárny přes dotace na „šalinkartu“ či výměnu veřejného osvětlení za úsporné LED zdroje až po nahrazení zastaralých parovodů moderními horkovody.

„Město chce problematiku adaptace na klimatické změny rovněž co nejvíce propagovat. Jednou z cest je instalace dřevěných domečků, které slouží jako hračka i jako názorná ukázka, jak by mohlo vypadat běžné bydlení budoucnosti – jsou osazené zelenou vegetační střechou z rozchodníkového koberce a rovněž malou funkční fotovoltaickou elektrárnou s bateriovým úložištěm. První domeček stojí od loňska na Riviéře, další dva od letošního června v Zoo Brno a v Lamacentru Hády,“ uvedla primátorka Markéta Vaňková (ODS).

V domečcích jsou podle jejího náměstka Petra Hladíka (KDU-ČSL) instalovány edukační cedule k některým městským projektům, k Akčnímu plánu udržitelné energetiky a klimatu SECAP nebo k programu environmentální výchovy do škol.

„Solární panely na střeše by mohly časem napájet přístroje uvnitř – v zoo se uvažuje o hlukoměru, na Hádech o termometru. Domečky tak hravou formou informují o cílech města v oblasti rozšiřování zelených střech a o dotačním programu Zeleň střechám! včetně zadržování srážkové vody nebo o rozvoji využívání obnovitelných zdrojů energie a umožňují dětem a rodičům, aby si funkčnost těchto opatření vyzkoušeli v praxi,“ doplnil Petr Hladík.

Základy vybudovala městská společnost SAKO Brno, projektovou činnost mělo na starosti Vysoké učení technické (VUT) v Brně, které domečky také postavilo. Na jejich zhotovení poskytly Lesy města Brna formou sponzorského daru v hodnotě 103 tisíc korun řezivo včetně jeho úpravy. Náklady na stavbu dosáhly 238 tisíc korun. Vlastníkem ekodomečků je SAKO Brno, které je daruje městu Brnu.

Darovací smlouvu na jejich převod do majetku města nyní schválili brněnští radní. Záměrem daru je možnost dalšího nakládání s domečky, například převedení na Zoo Brno či zápůjčka ZO ČSOP Pozemkový spolek Hády z důvodu efektivnější správy a údržby.